P, 26.03.2023

K-rauta tahab õiguskantslerilt sulgemispiirangute kohta hinnangut

PM Majandus
K-rauta tahab õiguskantslerilt sulgemispiirangute kohta hinnangut
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 3
K-rauta kauplus.
K-rauta kauplus. Foto: Konstantin Sednev / Postimees

Ehitus- ja sisustuskaupade kett K-rauta palub õiguskantsler Ülle Madisel hinnata, kas valitsus on ehituskaupluste sulgemise piirangut kehtestades ja seeläbi kogu sektorile majanduslikku kahju põhjustades järginud piisavalt põhiõiguste ja vabaduste tagamise põhimõtet.

K-rauta viitab asjaolule, et kehtestatud piirangute tõttu on kogu sektor kaotanud käibes drastiliselt. Ka avalikkuses on kõlanud viiteid turuosalistele, kes on näinud enam kui 50-protsendilist käibe kaotust.

Ehituspoodides müüdavates eri kaubagruppides, mida müüakse ka toidukauplustes, on näha müükide kuni 60-95-protsendilist kukkumist. 

Samuti juhib poekett tähelepanu, et ajal kui ehitus- ja aianduskauplused on koroonapiirangute tõttu suletud, võivad toidupoed müüa kaupu, mille müük ehitus- ja aianduspoodidel on keelatud. Ehituspoodides müüdavates eri kaubagruppides, mida müüakse ka toidukauplustes, on näha müükide kuni 60-95-protsendilist kukkumist. 

«Näiteks K-rauta kauplustes on värvide ja puidukaitsevahendite müük langenud 64%, kodutekstiilidel 95%, hoiustamistarvikutel 88% ja väikeelektroonikal 84%,» lausus Kesko Senukai Estonia juht Donatas Zalobaitis. 

«Olukord, milles oleme juba enam kui kuu, sunnib suurte ja hästi ventileeritud ruumidega ehitus- ja aianduspoed uksed sulgema, samas kui samuti tööstus- ja aiakaupu müüvad oluliselt väiksemad toidukauplused on ostjatele avatud,» ütles Donatas Zalobaitis.

Piirangud on ebaproportsionaalsed

Kesko Senukai Estonia juht lisas, et diskrimineeriv piirang mõjutab tugevalt ja ebaproportsionaalselt ehitus- ja aiakaupluste tegevust, riivates nii põhiseaduses sätestatud ettevõtlusvabadust ja omandipõhiõigust.

«Praegune piirangutest saadav kasu nakkusriskiga võitlemisel on sisuliselt olematu, samas kaasnevad piiranguga väga laiaulatuslikud negatiivsed majanduslikud mõjud,» lausus Zalobaitis. «Enamus ehituskauplustes müüdavatest kaupadest on samuti esmavajalikud kaubad ning just ehitus- ja aianduspoodides võimalik oste sooritada ilma lähikontaktita, hajutatult ja hästiventileeritud ruumis.»

Õiguskantsleri poole pöördumise eesmärk on juhtida tähelepanu asjaolule, et lisaks absoluutsele piirangule on leebemaid alternatiive, mis juhinduvad rangetest hügieeninõuetest ning võimaldavad kliendil kevadhooajal ja sunnitult kodus viibides vajalikke kaupu turvaliselt osta.

Märksõnad
Tagasi üles