Võõrtööjõud IT-valdkonnas hakkab Laane sõnul üha rohkem meenutama Ukraina keevitajaid ning ka ITs teevad võõrtöötatajad teevad IT-valdkonnas suhtelsielt lihtsat tööd.
Sestap on nii Laane kui ka Tartu Ülikooli professor, majandusteadlase Urmas Varblase sõnul oluline riigi enda ressursside ning inimeste areng.
Toetada tuleks tulevast kasvu toetavaid projekte
Eesti Panga president Madis Müller lausus seminari avakõnes, et Eesti ja kogu euroala ei pista praegu rinda ainuüksi tervisekriisiga, vaid struktuursete probleemidega. Nende lahendamiseks on vajalik investeerida tulevast kasvu toetavatesse projektidesse.
Kui siiani on Eesti majandus kriisis suhteliselt hästi toime tulnud, siis kriisi uues laines on ilmne, et majanduskasv taastub hiljem, kui veel detsembris prognoositi. «Praeguseks on ettevõtted uute oludega kohanenud nii palju kui võimalik. Siiamaani on veel jagunud varusid, millega ettevõtete tegevus ja majandus üldisemalt käima tõmmata, kui piirangud kaovad, nagu seda eelmisel suvel nägime. Ei saa aga eeldada, et reservid ja säästud peavad rusutud majanduskeskkonnas lõputult vastu,» möönis Müller.
Läinud kevadega võrreldes on mõned olulised positiivsed erinevused – meil on toimivad vaktsiinid, mitmed suured riigid, nagu USA, stimuleerivad oma majandust jõuliselt ning käivitumas on Euroopa Liidu tugimeetmed kriisist taastumiseks. «Seetõttu on laiem väliskeskkond parem, kui veel sügisel julgesime loota,» nentis Müller.
Nii Euroopa Keskpank kui ka OECD on selles valguses hiljuti majandusprognoose tõstnud. Euroopa Keskpank prognoosib selleks aastaks 4-protsendilist majanduskasvu, mis pandeemiakriisi eelset taset aga ei taasta.