:format(webp)/nginx/o/2021/02/22/13644319t1h28cc.jpg)
Inimeste igatsust päikese järele ning soovi soojale maale reisida ei suuda kustutada ka uued ning senisest salakavalamad ja nakkavamad koroonaviiruse tüved.
Ja kuigi Eesti turismifirmad kurdavad katastroofilise käibe ning kasumi vähenemise üle, siis selgub, et Tallinnast on mereäärse puhkuse veetmiseks lennuvõimalusi küllalt igale rahakotile ning maitsele.
Kiiev, Harkiv ja Chişinău
Näiteks on Estraveli andmetel detsembris ja jaanuaris rahalises arvestuses kõige enam müüdud reise Soome, Hispaaniasse (Kanaari saared), Maldiividele, Araabia Ühendemiraatidesse, Mehhikosse, Tansaaniasse, Belgiasse, Šveitsi ning Seišellidele.
On loogiline, et praegustes oludes pakuvad kõige suuremat huvi need riigid, kus koroonaviiruse piirangud on mõõdukad. Seda kinnitas ka Estraveli turundusdirektori Katrin Aaslaid. Nii oli ka ilma negatiivse koroonaproovi nõudeta veebruari esimeses pooles võimalik lennata Mehhikosse, Tansaaniasse, Costa Ricasse, Dominikaani Vabariiki, Montenegrosse ning Albaaniasse. Negatiivse Covid-19 testitulemuse ettenäitamisel sai sõita Araabia Ühendemiraatidesse, Maldiividele, Keeniasse, aga ka paljudesse Kesk- ning Lõuna- Ameerika ja Kariibi mere riikidesse.
Samal ajal on turismile suletud suurem osa Aasiast, Okeaaniast, mõningad Euroopa Liidu riigid, Kanada ja USA.
Eestimaalaste seas traditsiooniliselt populaarsetest eksootilistest sihtkohtadest on osaliselt suletud Tai.
Eesti üks suuremaid reisikorraldajaid Novatours ei saanud novembrist detsembri keskpaigani reisijaid teenindada, sest lennureisid olid koroonaviiruse tõttu piiratud. Detsembri keskpaigast aga tehti kolm reisi Tenerifele. Jõulude ning aasta alguse otsereisid näitasid, et huvi reisimise vastu on alles ning ohutult saab puhkusereisile lennata ka praeguses koroonaviirusega kohanevas maailmas, märkis Novatoursi turundus- ning suhtekoraldusjuht Olev Riisberg.
:format(webp)/nginx/o/2021/02/22/13644324t1he8ef.jpg)
Viimane Novatoursi reis naasis Tenerifelt 9. jaanuaril, veebruari keskpaigani oli vahe, mil valmistuti reiside taastamiseks Egiptusesse ning Tenerife reiside jätkamiseks.
Kõikidele päikese ning soojuse järele igatsejatele on Riisbergil hea uudis: otsereisidega saab Egiptusesse 13.veebruarist kogu talvise hooaja vältel ehk aprillini. Egiptusesse reiside taastamist ootasid eestimaalased Riisbergi sõnul suure huviga, ning küsiti palju tolli- ning ohutusnõuete kohta.
Go Traveli partnersuhete juht Age Põder ootab samuti Egiptuse ning Tenerife tšarterreiside taastumist. Tema sõnul lisandus hiljuti turule ka uus otsereiside pakkuja, kes 30.jaanuarist korra nädalas Gran Canariale lendab.
Reisid välja müüdud
Eestimaalaste suurest reisiigatsusest annab tunnistust fakt, et veebruari koolivaheaja nädalaks oli suurem osa reise päikeselistesse maadesse välja müüdud.
Inimesed on hakanud julgemalt oma puhkusi planeerima, tõdes ka Tiketa Touri juht Gvidas Aukštuolis. „Meie müügid on sellel talvel mullusega võrreldes kasvanud 20%. Näeme, et nõudlus tõuseb eelkõige Türgi suunal,“ lausus ta. Aprillis läheb olukord paremaks, sest vaktsineeritute arv suureneb ning soe ilm peatab viiruse levikut, on Aukštuolis veendunud.
Kuigi suveni on veel kolm kuud aega, muutuvad suvised lennud iga päevaga üha populaarsemaks ning reise broneeritakse rohkem. .
Estraveli esindaja kinnitusel võidavad need firmad, mis pakuvad paindlikke maksetingimusi ja uusi lisateenuseid, näiteks võimalust reisi positiivse Covid-19 testitulemuse korral edasi lükata. Reisisihtkohtadest on jätkuvalt populaarsed Türgi, Kreeka ja Bulgaaria.
Kaugemate reisisihtkohtade seast paneb Estravel lootused Mehhikole, Sansibarile, Dubaile ning Maldiividele, kuhu lennupiletid ning majutusteenused soetatakse eraldi. Tänu paindlikele broneerimistingimustele võib lennupiletid ning reisipaketid broneerida ka järgmiseks talveks: praegu Egiptusesse ning Tenerifele.
Eraldi tuleks välja mäesuusapuhkusele keskendunud turismiäri. Euroopa suusakeskused on juba ammu saanud eestimaalaste talvepuhkuse oluliseks osaks, kuid sellel aastal on valikus pigem Otepää ning Munamägi.
Reisikorraldaja Alpiexpress juht Rene Tuul selgitas, et nende firma korraldab suusareise Austriasse, Itaaliasse ning Prantsusmaale. Sellel talvel ei ole need riigid veel turiste vastu võtnud ning veebruari lõpuni ei muutu midagi. „Müügistatistika on praegu nullis. Kas märtsis õnnestub kuskile sõita, ei ole veel selge,“ lausus Tuul. Ta täpsustab, et lennata võib põhimõtteliselt igale poole, kuid riikides kehtib karantiin, mille tõtt nädalasi reise ette võtta ei ole võimalik.
Age Põder selgitas, et suuremas osas Euroopa talvekeskustest ei lubata tõstukeid tööle panna. „Lisaks on siseturism Põhja-Euroopa riikides praegu niivõrd aktiivne, et sissesõitjatele ei ole kohta,“ rääkis Põder.
Alpiexpress valmistub tasapisi järgmiseks hooajaks: suvel korraldab ettevõte Alpides jalgrattareise ning nendele broneeritakse kohti tavakorras.
Kuigi lennufirma, hotellid, bussifirmad ja vahendajad pakuvad kõiki teenuseid, et kohapeal turvalist teenust tagada, soovitavad reisifirmad eelistada selliseid pakettreise, kus reis on maksimaalselt reguleeritud: alates lendudest kuni transfeerini hotelli. Tõsi on, et soovi korral saab kogu reisi algusest lõpuni ka ise paika panna. Põhiline on jälgida Covid-19 nõuete iga punkti nii sihtriigis kui transiidiriikides. Ja just see võib vahel olla problemaatiline.
Omapäi saab
Elena suundus jaanuaris lühikesele talvepuhkusele Dubaisse ning otsustas seekord reisibüroo teenuseid mitte kasutada. Kõige lihtsam osa reisist oli tema sõnul lennupiletite ost ning hotelli broneerimine. „Lennata on praegu lihtne, lennujaamades ei ole suuri rahvamasse ning hotellides on inimesi poole vähem,“ kirjeldab ta.
Reisiks oli Elenal tarvis Covid-19 negatiivse testi tõendit. Selle sai ta Synlabist. Ja kui suurem osa riikidest nõuavad, et test oleks tehtud kuni 72 tundi enne lendu, siis Araabia Ühendemiraatides oli see toona 96 tundi. Nüüdseks on ka Ühendemiraatides samuti 72 tunni nõue.
Tagasilend oli läbi Amsterdami. „Ja päev enne väljalendu kehtestas Holland kiirtesti nõude. Hotell ning Dubai erakliinikud ei teadnud, kus sellist testi teha saaks. Ühendemiraadid nimelt keelustasid eelmisel aastal kiirtestid, sest valesid tulemusi oli liiga palju: 30%. Reisijad olid paanikas, kuid õnneks loodi tööpäevaga spetsiaalselt neile reisijatele, kes Emiratesi ja KLMiga Hollandi kaudu reisivad, lennujaama ekspresstesti võimlaus,“ kirjeldas Elena oma reisi kõige pingelisemat hetke.
Kuigi reis kestis vaid viis päeva, pidi ta nädalaga tegema neli PCR testi, kusjuures kõik, välja arvatud viimane, tuli tal teha oma kulu ja kirjadega. Iga test maksab aga keskmiselt 50-56 eurot. Kindlasti on Elena sõnul tarvis ka kindlustust: „See maksab umbes 70 eurot. Tõsi, kohapeal keegi selle vastu huvi ei tundnud,“ lausus ta.
Elena sõnul on sel moel reisimine täiesti võimalik, kuid olemas peavad olema kõik vajalikud dokumendid ja info, et piirilt ei tuleks tagasi pöörduda. Kogu vajaminev info on kättesaadav vastavate riikide välisministeeriumite kodulehel. „See on tõsine töö. Teoorias olin valmis halvimaks, aga lootsine, et ei jää kuskile toppama,“ jagab ta oma kogemust.