L, 2.12.2023

Vingugaasiandur saanuks Narvas inimelu nõudnud tragöödia ära hoida

Tarbija24
Facebook
Comments
Päästeauto. Foto on illustratiivne.
Päästeauto. Foto on illustratiivne. Foto: Mailiis Ollino

Seoses Narvas toimunud traagilise vingugaasimürgistusega tuletab tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet (TTJA) meelde, et eluruumis asuva gaasiseadme korral on vingugaasiandur kohustuslik.

Lõppenud nädalavahetusel toimus Narva kortermajas õnnetus, milles hukkus 12-aastane laps. TTJA kontrollis mullu Ida-Virumaal gaasiseadmeid ja hoones, milles õnnetus juhtus, ei olnud vingugaasiandurit, teatas ameti pressiesindaja esmaspäeval.

TTJA peadirektor Kaur Kajak märkis, et amet analüüsib juhtunut. «Meie ekspert viibis möödunud nädalavahetusel Narvas ja teeme politseiga igakülgset koostööd, kahjuks ei saa õnnetuse asjaolusid enne juurdluse lõppu täpsemalt kommenteerida. Paneme igale inimesele südamele olla tähelepanelik oma gaasiseadmete osas. Vingugaasiandur on Eestis täna kohustuslik. Loodan, et aitame kõik kaasa selleks, et niisugused õnnetused ei kordu.»

Vingugaas saab tekkida ainult siis, kui põlemiseks ei jätku õhku ehk kui ruumid on muudetud õhukindlaks ja ventilatsiooniavad on suletud ning põlemiseks vajalik õhk ei pääse gaasiseadmega ruumi.

TTJA on aastaid teinud gaasiohutuse alast teavitustegevust. Viimastel aastatel on peatähelepanu pööratud just Ida-Virumaale. Kokku on TTJA viimastel aastatel kontrollinud Ida-Virumaal kohapeal tuhandete korterite gaasiohutust. Probleeme puuduliku ventilatsiooni või torustikuga tuvastati pooltes korterites. Puudusi esines rohkem gaasiveesoojenditega korterites. Kontrolliprojekti käigus paigaldati vingugaasiandur neile, kellel see puudus.

Kuna vingugaas on nähtamatu ja ilma lõhnata, aitab seda tuvastada ainult vingugaasiandur. «Kui inimestel oleks kodus vingugaasiandur, jääksid sellised traagilised õnnetused juhtumata,» lisas Kajak.

Andur annab märku, kui õhus on tekkinud ohtlikus koguses vingugaasi. Anduri signaali ei tohi tähelepanuta jätta, esimesena tuleb lülitada välja gaasiseade ja avada aknad, et tuba tuulutada. Järgmisena tuleks kutsuda gaasipaigaldise kontrollija, kes tuvastab põhjuse(d), miks seadmel õhku puudu jääb. Kui põhjused teada, tuleb need ka likvideerida, et ei juhtuks õnnetust.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles