Skip to footer
Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel
Saada vihje

Briti firma avalikustas tuule- ja elektrilaeva ehk Merede Tesla kontseptsiooni

Keskkonnasõbralik projekt: tuule- ja päiksejõul liikuv kaubalaev Windship

Ühendkuningriigi ettevõte Windship Technology esitles uudse nullemissiooniga tuule- ja päikeseenergial liikuva kaubalaeva kontseptsiooni. Millal laev ehitamisele võiks jõuda, ei ole veel teada.

Windship Technology avalikustas eile oma uue keskkonnasäästliku tuule- ja päikeseenergiat kasutava hübriidlaeva projekti, mida firma ise oma internetipostituses nimetab «Merede Teslaks». Kontseptsioon peaks olema rakendatav nii tankerite kui puistelastilaevade ehitamiseks, kinnitatakse avalduses.

Laeval on projekti kohaselt neli 48 meetri kõrgust kolmetiivalist purjepaketti, mis näiteks sildade alt läbisõiduks laeva tekile kokku volditakse. Purjede disainil on ära kasutatud elektrituulikute labade valmistamisel omandatud teadmisi ja kogemusi, parima veojõu saavutamiseks reguleerib purjede asendit vastav tarkvara.

Lisaks purjedele aitab laeva edasi viia diiselelektriline veoseade, millele annavad elektrit ka laevatekile paigaldatud päikesepaneelid. Laev on varustatud süsinikupüüdmise tehnoloogiaga ning selle optimeeritud kerekuju peab tagama võimalikult energiasäästliku kulgemise. 

Kas ja millal uudse kontseptsiooniga laev tootmisse võiks jõuda, Windship Technology avaldusest ei selgu, kuna firma alles otsib partnereid, kellega koos projekti ellu viima hakata. 

Kuna meretransport on üks suuremaid CO2 emiteerivaid majandusharusid maailmas, pingutavad nii reederid kui insenerid, et leida lahendusi laevanduse keskkonnareostuse vähendamiseks. Eelmise aasta oktoobris esitles oma jäikade purjedega kaubapurjeka Oceanbird visiooni Rootsi kontsern Wallenius.  

Kommentaarid
Tagasi üles