Päevatoimetaja:
Sander Silm

Nordecon tegi mullu rekordilise käibe

Copy
Nordeconi ehitusplats.
Nordeconi ehitusplats. Foto: Tairo Lutter

Nordeconi 2020. aasta müügitulu suurenes võrreldes eelmise aastaga ligikaudu 26 protsenti, 296 miljoni euroni, seejuures on tegemist Nordeconi kontserni läbi aegade suurima käibega. Samas kontserni puhaskasum vähenes 2019. aasta 4,15 miljonilt eurolt 4,12 miljonile. 

Kasumist kontserni emaettevõtte Nordecon ASi aktsionäridele kuuluv puhaskasumi osa moodustas möödunud aastal ligi 2,5 miljonit eurot, aasta varem aga 3,4 miljonit eurot, teatas Nordecon börsile. 

Kontserni ärikasumiks kujunes 2020. aastal pea 3,6 miljonit eurot, aasta varem aga ligi 4,3 miljonit eurot. Kulumiga korrigeeritud rahavooline ärikasum (EBITDA) moodustas 7 miljonit eurot, EBITDA määr müügitulust oli 2,4 protsenti.

Juhatus teeb Nordeconi teatel nõukoguga kooskõlastatult ettepaneku aktsionäridele 2021. aastal 2020. aasta eest maksta dividendideks 0,06 eurot aktsia kohta ehk kokku ligi 1,9 miljonit eurot. Lisaks on tuumikaktsionär informeerinud juhatust oma plaanist esitada aktsionäride korralisele üldkoosolekule ettepanek vähendada aktsiakapitali 972 000 euro võrra ehk 0,03 eurot ühe aktsia kohta.

2020. aasta müügitulu kasvu aluseks oli ettevõtte teatel 2019. aastal rekordmahus sõlmitud lepingud. Lõppenud aasta ehitusturgu iseloomustasid suured kõikumised, kus rekordilisele esimesele kvartalile järgnes järsk nõudluse langus teises ja kolmandas kvartalis ning mõningane taastumine neljandas kvartalis.

Mahtude langus avaldab olulist survet peatöövõtu marginaalile ning konkurents sektoris on väga kõrge. Nordeconi kontserni 2020. aasta kasumlikkust mõjutasid lisaks üldisele peatöövõtu marginaalide survele välisturgudel tegutsemisega seonduv.

Ehitusteenuse nõudluse suurimaks mõjutajaks on ettevõtte teatel jätkuvalt Covid-19 pandeemiaga seonduv määramatus tuleviku suhtes. Avaliku sektori investeeringute maht püsib 2020. aasta tasemel, kuid erasektori tellimused on jätkuvalt langustrendis.

Nordeconi kontsernil oli 2020. aasta lõpu seisuga 216 miljoni euro eest sõlmitud lepinguid, mis on küll 5 protsenti madalam eelmise aastaga võrreldes, kuid annab ettevõtte teatel siiski kindlustunde järgnevaks aastaks.

Nordeconi kontserni brutokasum oli 2020. aastal pea 11 miljonit eurot ning brutokasumlikkus 3,7 protsenti, aasta varem olid vastavad näitajad 11,8 miljonit eurot ja 5 protsenti.

Kasumlikkuse paranemine on ettevõtte teatel toimunud rajatiste segmendis, kus kasumlikkus oli 2020. aastal 5,1 protsenti ning neljandas kvartalis 6,1 protsenti, aasta varem aga vastavalt 3,5 protsenti ja 1,9 protsenti. Seevastu hoonete segmendi kasumlikkus on võrreldes eelmise aastaga tuntavalt langenud, moodustades 2020. aastal 3,6 protsenti ning neljandas kvartalis 0,7 protsenti, aasta varem 6,3 protsenti ja 8,8 protsenti.

Rajatiste segmendi tulemust on mõjutanud varasem teedeehituse hooaja algus ning tugev tööde portfell. Vaatamata sellele, et endiselt valitseb turul olukord, kus töövõtjate asfaltbetooni tootmise võimekus ületab tunduvalt turu nõudlust, on kontserni asfaltbetooni tootmismaht võrreldes eelmise aastaga kasvanud, andes katet püsikuludele, millest suurema osa moodustavad asfaltbetooni tootmiseks ja paigalduseks vajaliku tehnika kulud.

Hoonete segmendi madala kasumlikkuse, mis mõjutab oluliselt kogu 2020. aasta kontserni tulemust, põhjuseks on ebaõnnestunud projektid Rootsi turul. Oluline osa aruandeaasta Rootsi turu ebaõnnestumisel oli Nordeconi teatel ka Covid-19 pandeemial ja selle mõjul majanduskeskkonnale.

Ühelt poolt oli liikumispiirangute tõttu häiritud kontserni Rootsi tegevuse juhtimine ning teiselt alltöövõtjate vaba liikumine, kuna olulises osas kasutati objektidel Eestist pärit alltöövõtjaid. Lisaks pikenesid planeeritust pikemaks projektide kestused, mis suurendasid oluliselt ehitusplatsi eelarvestatud üldkulusid, mida tellijad täies mahus ei hüvitanud.

Kontserni üldhalduskulud moodustasid 2020. aastal ligi 7,1 miljonit eurot. Võrreldes eelmise aastaga on üldhalduskulud suurenenud ligikaudu 3,5 protsenti, mille põhjuseks on Embach Ehitus OÜ muutumine kontserni tütarettevõtteks. 

Finantstulusid mõjutas 2020. aastal kontserni sidusettevõtte Pigipada OÜ müük aasta lõpul. Tehingust teenitud kasum oli 2,7 miljonit eurot. Lisaks on finantstulude ja -kulude mõjutajaks valuutakursi muutused Nordeconi välisturgudel, eelkõige Ukraina grivna kursi muutus. Kokku moodustasid kursikahjumid aruandeperioodil 1,51 miljonit eurot.

2020. aastal moodustas väljaspool Eestit teenitud müügitulu ligikaudu 18 protsenti kogu müügitulust, mis on viimaste aastate suurim. Eelmise, 2019. aastaga võrreldes on suurenenud ka Rootsi müügitulu, mõjutajaks ülemöödunud aastal sõlmitud kaks uut korterelamute ehituse peatöövõtulepingut ning betoonitööde alltöövõtuleping Põhja-Rootsi rajatava tuulepargi 73 tuulegeneraatori vundamendi ehitamiseks.

Kasvanud on ka Soome müügitulu, millest olulise osa moodustasid Raitinkartano logistikakeskus-eluhoone ning kahe laudakompleksi ehitus. Ukraina osakaal müügitulus on võrreldes eelmise aastaga vähenenud ligikaudu poole võrra.

2020. aastal töötas kontsernis kokku keskmiselt 708 inimest, neist insenertehnilist personali 450 inimest. Võrreldes aastataguse perioodiga on töötajate arv suurenenud ligikaudu 3 protsenti. Kontserni 2020. aasta tööjõukulud koos kõikide maksudega moodustasid 27,1 miljonit eurot, 7 protsenti enam kui aasta varem. 

Nordecon ASi nõukogu liikmete teenistustasud olid 2020. aastal 165 000 eurot, millele lisandus sotsiaalmaks 54 000 eurot. Nordecon ASi juhatuse liikmete teenistustasud moodustasid 2020. aastal 432 000 eurot, millele lisandus sotsiaalmaks 143 000 eurot. 

Tagasi üles