Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Finantsasutustele kehtestati dividendide piirmäärad

Finantsinspektsioon kehtes dividendidele piirid. FOTO: Scanpix/imago

Finantsinspektsioon kehtestas krediidiasutustele, kindlustusandjatele ja investeerimisühingutele septembri lõpuni kasumi jaotamise soovituslikud piirmäärad.

Kui eelmisel aastal soovitas finantsinspektsioon koroonapandeemia tõttu dividendide maksmisest täielikult hoiduda, siis nüüd on soovitus olla dividendide maksmisel elutervelt konservatiivne.

Finantsinspektsiooni juhatuse esimehe Kilvar Kessleri sõnul on Eesti finantssektor seni koroonapandeemia mõjudega hästi hakkama saanud, suutnud nendes tingimustes kasumit teenida ning seega pole mõistlik dividendide üldine ja täielik keeld.

«Kuna koroonapandeemia tõttu on finantssektoris endiselt määramatust, siis suhtume kasumi jaotamise soovi konservatiivselt. Võtsime soovituslike piirmäärade seadmisel arvesse finantssektori eri tegevusvaldkondade tulemusi ja kapitaliseeritust. On oluline, et finantsvahendajatel oleks piisavalt puhvreid riskide katteks,» ütles Kessler. 

Suurpankadele kehtivad Euroopa Keskpanga nõuded

Kuna Swedbank, SEB Pank ja Luminor kuuluvad Euroopa Keskpanga (EKP) otsese järelevalve alla, siis kehtivad neile EKP nõuded, mille kohaselt soovitatakse emapanga tasemel dividendide maksmisest hoiduda või teha seda kuni 15% eelmise kahe aasta kasumist.

Ülejäänud Eesti pangad võivad finantsinspektsiooni soovituste järgi dividendideks maksta kuni 35% viimase kahe aasta kasumist ning dividendide väljamaksmisel ei tohi nende esimese taseme põhiomavahendite suhtarv langeda üle 110 baaspunkti.

Investeerimisühingud tohivad dividendideks maksta kuni pool 2020. aasta kasumist ja nende puhul ei tohi dividendide väljamaksmisel üldise kapitalinõude täitmise suhtarv langeda alla 110%.

Kahjukindlustusseltside dividendide maksmisel ei tohi solventsuskapitalinõude kaetus (SCR) omavahenditega langeda alla 170%.

Finantsinspektsioonilt tegevusloa saanud pangad, investeerimisühingud ja kindlustusandjad peavad dividendide maksmise kavatsusest inspektsioonile ette teatama.  

Tagasi üles
Back