Külm talv ja naftahindade lähenemine pandeemiaeelsele tasemele tõid kaasa tarbijahindade tõusu. Alates märtsist võib oodata hinnatõusu olulist kiirenemist, tõdeb rahandusministeerium statistikaameti tänahommikust kaupade ja teenuste hinnaliikumist peegeldava tarbijahinnaindeksi kommentaaris.
Rahandusministeerium: hinnalangus sai läbi ja märtsist hakkavad hinnad kiiremini tõusma (2)
Rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Kristjan Pungas märkis, et sarnane areng oli ka Euroopas laiemalt, kus lisaks energiahindade languse taandumisele kergitas hindu teenuste ja tööstuskaupade kallinemine.
Statistikaameti andmetel tõusid hinnad jaanuaris eelmise kuuga võrreldes 0,7 protsenti ja aasta varasemaga võrreldes 0,2 protsenti. Euroalal ulatus hindade tõus 0,9 protsendini.
Kuigi pandeemia on jätkuvalt maailmamajandust raputamas ning majandusaktiivsuse indeksid viitavad ka nõrgale aasta algusele euroalas, on vaktsiinide kasutuselevõtuga kaasnev optimism edasiste väljavaadete ja nõudluse kasvu osas Pungase sõnul kergitamas toorainehindu. Nafta on alates novembrist kiirelt kallinenud ja jõudmas kriisieelsele tasemele.
Teise tegurina on külm aasta algus kergitanud elektri börsihinna kahe aasta kõrgeimale tasemele ja suurendanud majapidamiste elektriarveid. Elekter oli meil jaanuaris viiendiku kallim kui aasta tagasi.
Toiduainete hinnad on Pungase sõnul viimastel kuudel püsinud aastatagusel tasemel. Samas on välisturgudel toidutoorme hinnad suurenenud nõudluse tõttu tõusutrendil ja kevadega võrreldes kallinenud rohkem kui viiendiku võrra. «Mõningase viitajaga peaksid need välismõjud ka siinsetesse hindadesse kanduma,» lausus Pungas.
Turism pidurdab teenuste hinnatõusu
Teenuste hinnatõusu pidurdavad tema sõnul jätkuvalt turismiga seotud tegevusalad. «Kuigi koroonapiirangud on Eestis mõnevõrra väiksemad kui kaubanduspartneritel, on reisiteenuste osakaal majanduses kaks korda kõrgem kui Euroopas keskmiselt,» tõi Pugas välja.
Alates märtsist võib tema sõnul oodata hinnatõusu olulist kiirenemist nii aastatagusest koroonakriisi algusest tingitud madala võrdlusbaasi kui ka tõusnud toorainehindade tõttu välisturgudel.