Eri eluetappides on ju erinevad asjad ägedad.
Tõepoolest, elukaar on tähtis. Mõned tahaks õhtul töökaaslastega koos näiteks bowling'u-kuule veeretada, teised lähevad lapsele lasteaeda järele. Seetõttu peab firmas olema erinevaid üritusi eri huvirühmadele. Oleme korraldanud nõnda, et kui mingiks ühisürituseks – maratoniks, muuseumikülastuseks või suusareisiks – saadakse kokku kümme huvilist, võtame seda kui meeskonnakoolitust ja ka firma paneb õla alla. Lisaks on meil mõned üritused aastas, kus saame kõik kokku.
Kui mitmekesine on teie meeskond?
Meil on väga mitmekesine tiim – i62-s töötab nii pensionäre kui ka tudengeid. Samuti on meil alati olnud väga suur naiste osakaal ja ka palgalõhe on meil naiste poole kaldu.
Miks see meil nii on, ei oska öelda, aga kui inimene – mees või naine – toob ettevõttesse rohkem raha sisse, kajastub see ka tema palgas ja seal pole midagi pistmist tema vanuse või sooga.
Mida teie teha saaksite, et praegusel koroonaviiruse lokkamise ajal ühiskonda avatuna hoida?
Ma ei ole arst ega meedik, aga ma ei usu sellesse, et see või järgmine viirus lähiajal kaob. Ja ma ei usu, et vaktsineerimisest saab imerelv. Tulevad uued viirused, olemasolev muteerub, vaktsiinitootjad on pidevas võidujooksus. Me peame õppima uues keskkonnas niimoodi elama, et viirusega kaasnev meid võimalikult vähe häiriks. Kui suudame luua turvalised lahendused, tegevused ja tsoonid, saame elada suhteliselt tavapärast elu. Näiteks, kui ma enne lennukisse minekut saan näidata, et mu koroonatest on negatiivne või ma olen vaktsineeritud, ja ka teised inimesed lennukis tõestavad sama, siis on lendamine kohe palju turvalisem.
Eesti on koostöös WHO ja Guardtime’iga vaktsineerimispassi välja töötamas, aga maailmas on teisigi taolisi ettevõtmisi nagu Vaccination Credential Initiative, kus suurfirmad, nagu Microsoft, Oracle jt on seljad kokku pannud.
Tehniliselt oleme meie ja mitmed Eesti IT-firmad võimelised vaktsineerimispassi välja töötama, kuid siin on üks aga – mis on need allikad, kust me andmeid võtame ja kas meil on sinna ligipääs. Pudelikael pole niivõrd tehnilistes lahendustes, kuivõrd riikide valmisolekus teha seadustes läbimõeldud muudatusi. See on asi, millega peaks riikidevaheliselt tegelema – et riigid üksteise vaktsineerimispasse jms sertifikaate tunnistaks.
Silja Oja intervjuu Andrus Altroviga ilmus Turundajate Liidu (TULI) uudistes.