P, 5.02.2023

Puidutoodete eksport tõi Eestisse üle 1,6 miljardi euro

BNS
Puidutoodete eksport tõi Eestisse üle 1,6 miljardi euro
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Puidutööstus. Pilt on illustratiivne.
Puidutööstus. Pilt on illustratiivne. Foto: Marko Saarm

Eesti puidupõhiste toodete eksport tõi 2020. aasta kolme kvartaliga müügitulu üle 1,6 miljardi euro, samas kui puidutoodete import moodustas üheksa kuuga 554 miljonit eurot, selgub Eesti Metsa- ja Puidutööstuste Liidu puidusektori ülevaatest.

«Puidupõhiste toodete eksport on Eesti väliskaubanduse bilansi üks olulisemaid tasakaalustajaid. Üheksa kuuga eksporditi puitu ja puittooteid Eestist enam kui 1,6 miljardi euro väärtuses. Arvestades puidutoodete 554 miljoni euro suurust importi samal perioodil, jäi puidusektori tegevuse tulemusel Eesti majandusse 1,1 miljardit eurot,» ütles Eesti Metsa- ja Puidutööstuste Liidu tegevjuht Henrik Välja.

Ekspordist moodustavad valdava osa kokkupandavad ehitised 17 protsendiga, puidust ehitusdetailid 15 protsendiga ja saematerjal 13 protsendiga. «Oluliselt on kasvanud ekspordi väärtus vineeri ja pidevprofiiliga puidu kaubagruppides,» lisas Välja.

Välja sõnul on 2020. aasta üheksa kuuga puidutoodete eksport vähenenud aasta varasemaga võrreldes üheksa protsendi võrra ja import kolme protsendi võrra.

«Vähenemine tuleneb osaliselt turu ebakindlusest põhjustatud hinnalangusest, eksporditavad kaubakogused ei ole oluliselt vähenenud,» rääkis Välja. «Koroonapandeemia on mõjutanud oluliselt valmis puitmajade eksporti, sest see on kahandanud müügivõimalusi välisturgudel. Samuti on olnud takistatud majade paigaldamine välisturugudel lõppklientide juures,» rääkis Välja.

Tema sõnul on puidusektor olnud viiruskriisis Eesti majanduse üks tugisambaid. «Ka Arenguseire Keskuse analüüs näitas, et puidusektor on lähiaastatel tugeva perspektiiviga ja üks viiruskindlamaid majandusvaldkondi,» lisas ta.

Märksõnad
Tagasi üles