Analüüsides käesoleva aasta üheksa kuu FIE-de majutusteenuste müügikäibe osakaalu vastava teenuse osutajate kogukäibes on näha FIE-de osakaalu kasv. Eriti suur on FIE-de käibe osakaalu kasv olnud nn koroonakuudel.
Aprillis kasvas FIE-de käibe osakaal majutusteenuste müügi kogukäibes 5,25 protsendini ja mais 4,35 protsendini. Nendel kuudel mõjutasid kehtestatud piirangud majutusasutusi kõige enam.
Suvel, kui olukord viirusega ajutiselt mõnevõrra leevenes, olid vastavad näitajad juunis 1,96 protsenti, juulis 1,42 protsenti ja augustis 1,58 protsenti. Viiruse leviku laienemisel septembris tõusis näitaja aga 2,34 protsendi peale. Märtsi näitaja oli 1,23 protsenti, jaanuari ja veebruari vastavad näitajad olid aga 0,67 protsenti ja 0,9 protsenti.
Majanduspoliitikas võiks lähtuda elujõulisuse soodustamisest
Hetkel on küll võimalik teha esmaseid järeldusi vaid ühe aasta kohta, kuna varasemalt ei ole meil sellist majutusasutuste tööd pärssivat pandeemiat esinenud, aga ka praegu pilt on üsnagi paljuütlev.
FIE-d on kriisile palju vastupidavamad, kui suured ja spetsialiseerunud majutusasutused. See sitkus tuleneb kohati sellest, et ollakse seotud mitmete tegevusaladega, mis võimaldab kompenseerida teatud tagasilööke ühes valdkonnas.
Samuti on FIE-d pigem kohalike turistide teenindajad, mistõttu pandeemia reisipiirangud mõjutavad neid vähem. Ühtlasi on FIE-de suureks eeliseks see, et kui nende korter või vaba tuba majas peaks mõnda aega külaliseta seisma, siis ei too see kaasa suuri katmata püsikulusid.
Majanduspoliitika praegu majutusettevõtjatest FIE-de tegevust ei soodusta. Näiteks väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministri selle aasta 6. novembri määrusega FIE-sid majutusettevõtjatena ei arvestata ja seega neid ka ei toeta.
Kas aga oleks õige seda siiski teha või panustada rohkem elujõulisusse, on otsustamise küsimus. Esimesed andmed selliste otsuste toetamiseks on olemas ja soovi korral saadaval nii majutuse kui ka teiste valdkondade kohta. Majandus muutub pandeemia tõttu oluliselt ning otsuseid on tuleviku kindlustamise seisukohalt vaja igal juhul langetada.
Kokkuvõtte autorid on statistikaamet andmeteadur Arko Kesküla ning juhtivanalüütikud Märt Leesment ja Jaan Õmblus.