N, 30.03.2023

Euroopa Liit eraldab seitsme aastaga teadusele ligi 96 miljardit eurot

BNS
Euroopa Liit eraldab seitsme aastaga teadusele ligi 96 miljardit eurot
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kaasaegne teaduslabor.
Kaasaegne teaduslabor. Foto: Sander Ilvest / Postimees

Euroopa Liit investeerib järgmisel seitsmel aastal teadusesse 95,5 miljardit eurot, mida on eelmise perioodiga võrreldes ligi kolmandiku võrra rohkem.

2021. aastal algab Euroopa Liidu teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammi «Euroopa horisont» uus periood. Programm keskendub varasemast enam innovatsioonile ning teadustulemuste ühiskonnas rakendamisele, teatas haridus- ja teadusministeerium.

Ministeeriumi teatel seab programm jätkuvalt olulisele kohale baasteaduse, ent võrreldes varasemaga kasutatakse ka niinimetatud missioonipõhist lähenemist ning oodatakse enam panustamist ühiskondlikult olulistesse teemadesse nagu digitaliseerimine, keskkonnaküsimused, tervisevaldkond või puhas energia. Seejuures on kolmandik eelarvest suunatud just Euroopa Liidu kliimaeesmärkide saavutamisele.

Eesti teadusasutused on Euroopa Liidu teadusraha taotlemisel ja kasutamisel olnud üha edukamad. Aastatel 2014–2020 kestnud raamprogrammist «Horisont 2020» on seni rahastatud 618 Eesti osalusega projekti ning Euroopa Liidu panus Eesti asutuste teadus- ja arendustegevusse on olnud 232,4 miljonit eurot.

Lisaks raamprogrammile jõuti aasta lõpus kokkulepeteni ka Euroopa Aatomienergiaühenduse teadus- ja koolitusprogrammis aastateks 2021–2025 ning rahvusvaheline tuumaenergia suurprojekti ITER uue perioodi arengutes.

Arutelud Euroopas jätkuvad uuel aastal Euroopa Innovatsiooni ja Tehnoloogiinstituudi (EIT) ja suurte koostööpartnerluste üle ning kokkuleppeid ootavad «Euroopa horisondi» rakendamisega seotud küsimused.

Märksõnad
Tagasi üles