R, 1.12.2023

Politsei hoiatab tutvumisportaalides leviva petuskeemi eest

PM Majandus
Facebook
Comments 1
Kelmid lubavad krüptovaluutasse investeerimisel head tootlust, kuid tegelikkuses ei näe ohver oma raha ega lubatud tulu enam kunagi.
Kelmid lubavad krüptovaluutasse investeerimisel head tootlust, kuid tegelikkuses ei näe ohver oma raha ega lubatud tulu enam kunagi. Foto: Keskkriminaalpolitsei

Keskkriminaalpolitsei hoiatab tutvumisportaalides levinud petuskeemi eest, kus neidudena esinevad kelmid pakuvad võimalust investeerida krüptovaluutadesse.

Kelm võib vestlust ülal hoida mitu nädalat või isegi kuud ning alguses rääkida tühjast-tähjast, alles siis muu jutu käigus mainida, et tegeleb investeerimisega, teatas keskkriminaalpolitsei.

«Kui mees näitab üles huvi ka ise investeerida, selgitab naine üksikasjalikult kuidas see käib ja annab juhiseid, kuid rõhutab korduvalt, et soov investeerida peab olema mehe enda otsus. Alles pärast esimese ülekande tegemist muutub jutt pealetükkivamaks – soovitatakse investeerida aina enam, et ka tulu suurem oleks,» seisab keskkriminaalpolitsei sotsiaalmeedia postituses.

Politsei teatel on tegemist pettusega ning oma raha ega lubatud tulu ei näe ohver enam kunagi. Tegemist on maailmas laialt levinud skeemiga ning selliseid juhtumeid on ka Eestis.

«Tutvusportaalis end noorte kaunite neidudena esitlevad kelmid suhtlevad nii inglise kui ka vene keeles. Alguses räägivad nad enda kogemusest investeerimisel ning pakuvad nõu ja abi – mõni ütleb, et on investeerimiskonsultant, mõni väidab, et tal on kogenud mentor, mistõttu on riskid madalad ja tulu garanteeritud,» selgitab politsei kelmide taktikat.

Tähelepanu, petuskeem ❗ ? Leidsid tutvusportaalist kena neiu ja hakkasite suhtlema? ? Ta mainis, et investeerib...

Posted by Keskkriminaalpolitsei on Esmaspäev, 21. detsember 2020

Kuidas pettuse ohvriks mitte langeda?

• Kui sulle saabub investeerimispakkumine, mis lubab kiiresti suurt tulu, siis suhtu sellesse ettevaatlikult.

• Ära tee omale kasutajakontot ega jäta oma andmeid võõrastele veebilehtedele.

• Ära edasta «maaklerile» andmeid oma ID-kaardist, PIN-koodidest, infot muudest isikut tõendavatest dokumentidest, fotosid krediitkaardist jms.

• Igasugune investeerimine ja laenu võtmine tähendab lepingu sõlmimist. Loe kindlasti läbi lepingu tingimused ja pööra tähelepanu võimalikele lisatasudele.

• Ära tee ülekannet enne, kui oled kontrollinud konkreetse ettevõtte tausta. Kasuta internetiotsingu abi ja kui sealt infot ettevõtte kohta ei leia, peaks see ettevaatlikuks tegema.

• Kuna tutvusportaalides võidakse kasutada internetist vabalt leitavaid pilte, siis soovitame teha nii-öelda tagurpidi pildiotsingu – nii on võimalik leida pildi algallikas.

• Kui saad sellise pakkumise, lõpeta inimesega suhtlemine, blokeeri kasutaja ja anna sellisest kontaktist teada PPA infoliinile 6123000.

• Kui oled saanud kahju, pöördu politseisse.

• Hoiata palun sellest skeemist oma tuttavaid, sõpru ja pereliikmeid.

Facebook
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles