N, 2.02.2023

Reisigigant TUI – kolm miljardit miinust, kuid suured ootused

Erkki Erilaid
Reisigigant TUI – kolm miljardit miinust, kuid suured ootused
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Reisifirma TUI fly Boeing 737-800 startimas Palma de Mallorcalt Hispaanias.
Reisifirma TUI fly Boeing 737-800 startimas Palma de Mallorcalt Hispaanias. Foto: Paul Hanna / Reuters / Scanpix

Lõppenud majandusaastal kolme miljardi euroga kahjumisse jäänud maailma suurim reisikorraldaja TUI loodab, et saabuv aasta toob turismisektorile kiire taastumise.

TUI Grupi septembris lõppenud majandusaasta tõi ettevõttele koroonapandeemia tõttu järsu käibelanguse ja megakahjumi. Ettevõtte käive langes 58 protsenti 19 miljardilt 8 miljardi euroni ning 2019. aastal teenitud 894 miljoni euro suurune kasum asendus 3,03-miljardilise kahjumiga. Käibekaotus sundis ettevõtet viima läbi suure koondamise, mille käigus vähenes firma personal aastaga kolmandiku võrra, 71 500 töötajalt 48 300 töötajani.

Samas märgib TUI börsiteates, et kuigi pandeemia pole veel läbi, paistab tunneli lõpus valgus ning turismi väljavaated on head ja nõudlus puhkusereiside järele täiesti olemas. TUI põhjendab ootusi sellega, et kõigi vanuserühmade tarbijad kinnitavad, et reisimine on nende jaoks pandeemia-aastal see, millest kõige enam puudust tuntakse.

Nõudlus on TUI hinnangul tõusuteel, sest järgmise aasta mai reisidest on pooled juba broneeritud. Siin tuleb siiski arvestada, et esialgu pakutakse võrreldes 2019. aastaga 80 protsenti vähem reise. Samas ollakse nõudluse kasvades valmis kiiresti reise juurde lisama. Järgmise aasta suvereise on aga broneeritud koguni 3 protsenti rohkem, kui aasta tagasi ja müüdud reisipakettide hinnad on olnud 14 protsenti kõrgemad kui 2019. aasta suvel.

TUI Grupi tegevjuht Fritz Jousseni sõnul on kiired kulu- ja likviidsusmeetmed, tegevuse ümberkorraldamine ja paindlik ärimudel võimaldanud reisifirmal kriisist läbi minna. «TUI on valmis reisitegevuse kiireks ja edukaks jätkamiseks kohe, kui piirangud on lõpetatud ja sihtkohad taasavatud,» märkis Joussen börsiteates. «Vaktsineerimise võimaldamine saabuva aasta alguses suurendab märkimisväärselt nõudlust suvepuhkuse järele.» Samas TUI vaktsineerimist oma lendudel nõudma esialgse plaani kohaselt ei hakka.

TUI oli enne pandeemia puhkemist majandusaastat suurepäraselt alustanud, kuid ülemaailmsed reisipiirangud märtsis sundisid kontsernil oma tegevuse suures osas lõpetama. Kulusid hakati kärpima juba kriisi varases etapis, kuid see tõi kaasa masskoondamisi. Ettevõtte pikaajaline eesmärk on vähendada aastakulusid 400 miljoni euro võrra.

TUI börsiteates seisab, et 2021. aasta on turismi jaoks üleminekuaasta ja 2022. aastal oodatakse naasmist kriisieelsele tasemele. Puhkusereisid taastuvad seejuures kiiremini kui kogu sektor. Joussen kinnitas, et TUI majandusseis on hea. «Puhkusereisid on inimeste jaoks endiselt väga olulised. Rahvusvaheline turism toetaks ennekõike euroala lõunaosa ja Põhja-Aafrikat. TUI koos meie enda reisikorraldajate, reisibüroode, lennukite, hotellide ja TUI laevadega on valmis kiirelt mahte suurendama,» lubas Joussen.

Globaalse haardega Saksa reisikorraldaja TUI opereerib omanimelist kruiisilaevade firmat, maailma suurimat tšarterlennufirmat ja üle 400 hotelli. 

Märksõnad
Tagasi üles