RIA: küberkurjategijad ründasid kolme ministeeriumi (23)

BNS
Copy
Küberrünnaku tagajärjel ilmus uudisteportaalis libauudis.
Küberrünnaku tagajärjel ilmus uudisteportaalis libauudis. Foto: Dominic Lipinski / PA Wire/PA Images / Scanpix

Riigi infosüsteemi amet (RIA) tuvastas novembris kolmel erineval juhul sarnase käekirjaga rünnakud kolme ministeeriumi vastu. Kurjategijad said kätte ka isikuandmeid. Sotsiaalministeeriumi haldusalas õnnestus kurjategijatel ligi pääseda informatsioonile, mis puudutab 9158 inimest.

Küberrünnakud tabasid majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi, sotsiaalministeeriumi ja välisministeeriumi servereid, teatas RIA. Mõjutatud riigiasutused tuvastasid koos RIAga viisi, kuidas rünnak ellu viidi ning suutsid piiri panna edasisele andmete vargusele. Kõigi kolme ründe käekiri on sarnane ning rünnati veebilehti majutavat serverit.

«Tegemist oli tõsiste intsidentidega,» ütles RIA küberturvalisuse teenistuse juht Lauri Aasmann. «Tänaseks on olukord kontrolli all. Oleme nii avaliku kui ka erasektori partneritele andnud infot, mis aitab vähendada selliste rünnakute õnnestumise tõenäosust. RIA jätkab küberintsidentide täpsema analüüsiga. Oleme suhelnud tarkvara loojatega ja praeguseks on turvanõrkustele paigad olemas,» lisas Aasmann.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi puhul õnnestus ründajatel ligi pääseda haldusala serveritele, millest mitme puhul tuvastati kuritegevusele viitavaid tegevusi.

Terviseamet ja TEHIK saadavad inimestele teavitusi

Sotsiaalministeeriumi haldusalas pääsesid kurjategijad ligi informatsioonile, mis puudutab 9158 inimest. Tegemist oli nakkushaiguste leviku asjaolude väljaselgitamisega seotud andmetega.

Tervise ja heaolu infosüsteemide keskus (TEHIK) elimineeris ründaja juurdepääsu süsteemidele 8 tunniga. Terviseamet ja TEHIK saadavad lähipäevil isikliku teavituse kõigile neile, keda juhtum puudutab.

Ründaja varastas ametiasutuste serveritest erinevat infot, mis ei ole seotud ühegi konkreetse valdkonnaga. Sellise rünnaku toimepanemine vajab keskmisest paremat teadmist infosüsteemides toimuvast.

Keskkriminaalpolitsei alustas kriminaalmenetlust seoses süsteemidele ebaseadusliku ligipääsu hankimisega. Menetlust juhib riigiprokuratuur.

Motiiv pole teada

Riigiprokurör Eleliis Rattam selgitas, et rünnakute uurimiseks on eelmisel kuul alustatud kriminaalmenetlus. «Me oleme tuvastanud juhtlõngu, millega aktiivselt töötame, kuid detailse info avalikustamine selle kohta, mida õiguskaitseasutused on teada saanud, ei ole praegu võimalik. Rünnaku läbiviijat tuvastatakse ja seetõttu peame hetkel arvestama ka võimalusega, et kogu avalikkusele antud teave võib jõuda ründajani, kellel on siis omakorda võimalik seda infot kasutada enda paremaks varjamiseks õiguskaitseasutuste eest,» täpsustas Rattam.

Keskkriminaalpolitsei küberkuritegude büroo juhi Oskar Grossi sõnul on rünnaku motiiv ja toimepanija selgitamisel. «Peame tõenäoliseks, et ründaja eesmärk oli süsteemist võimalikult paljude andmehulkade kättesaamine, et nende sisuga tutvuda alles pärast ründe lõppu. Ründaja varastas ametiasutuste serveritest erinevat infot, mis ei ole seotud ühegi konkreetse valdkonnaga. Sellise rünnaku toimepanemine vajab keskmisest paremat teadmist infosüsteemides toimuvast, kuid teoreetiliselt saab sellise rünnaku korda saata ka üks inimene. Seda, kas praegusel juhul on tegemist ühe või mitme inimese ründega, on selgitamisel,» ütles Gross.

Kõige rohkem mõjutas rünnak majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi haldusala asutusi. «Rünnakute tõsidusest hoolimata puudub praegu oht, et riigi teenused katkeksid. Oleme kaasanud olukorra lahendamisse IT-eksperte nii avalikust kui ka erasektorist. Esmased turvameetmed on rakendatud ja nüüd töötame nii MKM-i haldusalas kui ka riigiüleselt selle nimel, et sarnased rünnakud tulevikus ei õnnestuks,» ütles riigi küberturvalisuse poliitika juht Raul Rikk.

RIA-l on praegu olemas esialgne info, kuidas küberrünnakuid toime pandi ning jagas seda avaliku sektori, sealhulgas kohalike omavalitsuste infoturbejuhtide ning elutähtsat teenust osutavate asutuste IT-kogukonnaga.

Kommentaarid (23)
Copy
Tagasi üles