Statistikaameti värske tööjõu-uuringu tulemused näitavad, et koroonakriis on tööturule andnud paraja löögi, kuid kevadise kukkumise järel on olukord stabiliseerunud. Kolmandas kvartalis oli Eesti tööhõive määr 66,3 protsenti ja töötus 7,7 protsenti.
Tavapärase aktiivsuse suurenemise tõttu suvekuudel kasvas eelneva kvartaliga võrreldes nii hõive kui ka töötus. 2020. aasta teises kvartalis piirdus hõive 65,4 protsendiga, töötus 7,1 protsendiga. Eelmise aastaga võrreldes on see muidugi oluline tagasiminek. 2019. aasta kolmandas kvartalis olid Eesti tööturunäitajad ühed Euroopa parimatest: tööhõive 69 protsenti ja töötus alla 4 protsendi.
Üllatavalt on Eesti tööturunäitajate halvenemine olnud üks kõige järsematest Euroopa Liidu riikide seas. Kolmanda kvartali andmed on kättesaadavad väheste riikide kohta, kuid teises kvartalis oli hõive kahanemine veel kiirem ainult Iirimaal, Bulgaarias ja Hispaanias. Kui Eestis langes tööhõivemäär aastases võrdluses 2,7 protsenti, siis Euroopa Liidus keskmiselt vaid 1,5 protsenti.
Põhjus võib peituda erinevustes riikide tööturumeetmetes ja nende ajastuses. Tööhõive aeglasemat langust võib mõjutada jäik seadusandlus, osaajaga töö ulatuslikum kasutamine jpm. Vähemalt eelmise majanduskriisi ajal on siinse tööturu paindlikkust peetud siiski positiivseks ja põhjuseks, miks kriisist taastumine siinmail kiiremiini kulges. Vaatamata tööturunäitajate halvenemisele, kuulub Eesti endiselt Euroopa mõistes väga heas seisus oleva tööturuga riikide hulka. 2020. aasta teises kvartalis oli 15–74-aastaste inimeste tööhõive Eestist kõrgem ainult Hollandis ja Rootsis.
Talv on tulekul
Vaadates hõivemuutust tegevusalade lõikes, pole mingi üllatus, et enim töökohtasid on kadunud majutuse ja toitlustuse alal. Statistikaameti andmetel töötas 2019. aasta kolmandas kvartalis sel alal 29 000 inimest, ent aasta hiljem 22 000 ehk neljandiku võrra vähem.