Päevatoimetaja:
Sander Silm
Saada vihje

Võlgades Levikom vuntsib end 5G-konkursiks üles

Copy
Põldsamm tunnistas, et pärast Siemi otsust aktiveerusid vanad potentsiaalsed investorid, aga ligi ujus ka täiesti uusi huvilisi. «Oleme viimaste kuude jooksul suhelnud nii Eesti kui ka välismaa firmade, nii lühi- kui ka pikaajaliste investoritega,» rääkis pika telekomiärikogemusega Põldsamm.
Põldsamm tunnistas, et pärast Siemi otsust aktiveerusid vanad potentsiaalsed investorid, aga ligi ujus ka täiesti uusi huvilisi. «Oleme viimaste kuude jooksul suhelnud nii Eesti kui ka välismaa firmade, nii lühi- kui ka pikaajaliste investoritega,» rääkis pika telekomiärikogemusega Põldsamm. Foto: LIIS TREIMANN /PM/SCANPIX BALTICS

Kaks ja pool aastat söömata-joomata stardipakkudel konutanud telekomifirma Levikom tõuseb peagi, sest pardale on tulemas investor ja silmapiiril terendab 5G-sagedusluba. Vähemalt nii unistab firma juht ja omanik Peep Põldsamm.

«Suurinvestori leidmine on päris lõppfaasis,» kinnitas Põldsamm Postimehele. Pärast seda, kui väliskaubandus- ja IT-minister Raul Siem tegi kurikuulsal 5G-sagedusvõrgu konkursil kannapöörde ja otsustas jagada võrgu neljaks võrdseks osaks, avanes Levikomile pikalt kinni olnud uks. Enne arvati, et tulevikuvõrk on kolme suure – Telia, Elisa ja Tele2 – päralt ning ülejäänud pühkigu suu puhtaks.

Võimalus on olemas

Põldsamm tunnistas, et pärast Siemi otsust aktiveerusid vanad potentsiaalsed investorid, aga ligi ujus ka täiesti uusi huvilisi. «Oleme viimaste kuude jooksul suhelnud nii Eesti kui ka välismaa firmade, nii lühi- kui ka pikaajaliste investoritega,» rääkis pika telekomiärikogemusega Põldsamm. Uus omanik paneb tema sõnul Levikomi omakapitali vähemalt kaks miljonit eurot. «Ülejäänud summa sõltub sellest, missugustel tingimustel 5G-võrk jagatakse,» lisas ta.

Ehkki Põldsamm paistis enesekindel, ei tahtnud ta investorist üksikasjalikumalt rääkida. «Pikaajaline kogemus näitab, et enne kui asi pole tehtud, pole ta tehtud. Sisulisi ja tehnilisi probleeme võib ette tulla ka viimastel hetkedel,» möönis ta.

Põldsamm selgitas, et ühelt poolt on investorid huvitatud sellest, et Levikom saaks jätkata oma senist rida, st interneti ja teleteenuste pakkumist. «Ütlen otse, sagedusloa käest võtmine olnuks meile elu ja surma küsimus.» Teiselt poolt avab 5G-võrk akna tulevikumaailma, asjade internetti, kus omavahel suhtlevad seadmed ja robotid. «Kusjuures ma seda viimast praegu isegi üle ei tähtsustaks. Võimalused on küll suured, aga kuidas selle pealt teenida, ei tea hetkel keegi,» tunnistas firma juht.

Edasi müüa ei kavatse

Levikom on aastaid figureerinud nädala maksuvõlgaste nimekirjas. E-krediidiinfo andmetel on neil praegu 17 maksehäiret. Majandusaasta aruannetega ollakse lootusetult hiljaks jäänud, viimane aruanne pärineb aastast 2016. Võlad maksu- ja tolliameti ees on 157 000 eurot, kuigi alates suvest on summa pea kaks korda vähenenud.

Põldsamm ei teinud saladust, et suurinvestori rahaga makstakse esmalt ära võlad ja siis vuntsitaks end üles, et kvalifitseeruda 5G-sagedusala konkursile.

Suured telekomioperaatorid on varem kritiseerinud, et 5G neljaks hakkimine on halb otsus, kuna Levikom müüb oma sagedusloa mõnele teisele operaatorile vaheltkasuga maha. Põldsamm vastas sellele muiates: «Mitte keegi pole suutnud mulle ära selgitada, et mida ma sel juhul oma võrgu ja kliendibaasiga teen. Võrku ja kliente ei saa ju klammerdada sagedusloa külge.»

Kas Levikom seega välistab sagedusloa müügi? «Never say never,» ütles ta, «aga täna on meil päris konkreetne plaan, kuidas oma võrku arendada. Uue investoriga uueneb ka juhatus ja võtmetöötajate ring, kus on palju 5G-kogemusega inimesi. Paistab, et söömata-joomata stardipakkudel ootamise aeg hakkab läbi saama.»

Konkurss võib käivituda juba tänavu

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) avalike suhete osakonna nõunik Laura Laaster ütles, et konsultatsioonid sidefirmadega on lõppenud ja hetkel käib Eesti esimese 5G-sageduskonkursi seaduse viimane lihv. Ta avaldas lootust, et konkurss kuulutatakse välja veel selle aastanumbri sees.

3,6 GHz sagedusala ühe ploki alghind on ligi 1,6 miljonit eurot. Iga loa saamiseks toimub eraldi enampakkumine. Load on tehtud küll võimalikult võrdsed, kuid igaüks on siiski erineva sisulise väärtusega.

Ehkki Levikom võib üht luba taotleda, pole tema võit automaatselt kindel. Nii Põldsamm kui ka minister Siem on mõista andnud, et konkursil võib osaleda must hobune, kellest me pole varem kuulnud.

Mis on 5G?

Lihtsustatult öeldes on 5G uue põlvkonna telefoni- ja andmesidevõrk, mis võimaldab inimestel ja masinatel tunduvalt kiiremini ning hõlpsamalt andmeid vahetada. Kas see muudab meie elu tundmatuseni või on see lihtsalt üks G teiste hulgas, näitab aeg, ütlevad eksperdid.

Tagasi üles