N, 1.06.2023

Korruptsioonikomisjon: MESi käibelaene jagati investeeringuteks

BNS
Facebook Twitter
Comments
Türi vallal tuleb ühele kodutoetuse taotlejale 8000 euro suurune toetus välja maksta.
Türi vallal tuleb ühele kodutoetuse taotlejale 8000 euro suurune toetus välja maksta. Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Korruptsioonivastane erikomisjon tutvus neljapäeval riigikontrolli lühiülevaatega Maaelu Edendamise Sihtasutuse (MES) kriisimeetmete elluviimisest – komisjoni esimehe Katri Raiki sõnul selgus ülevaatest, et algselt käibelaenudeks mõeldud raha laenati investeerimiseks.

«Praegu on ebaselge, kuidas kriisiajale vaieldamatult vajalikust kiirest käibelaenust sai investeerimislaen,» nentis Raik pressiteates. Ta lisas, et otsuse võttis vastu MESi nõukogu, kuid lisaeelarve kinnitanud riigikogu sellest muudatusest ei teavitatud.

Raiki sõnul peab riigieelarve muutuma üheselt mõistetavaks. «Seletuskiri, kust praegu kogu tõde selgub, ei ole seadus,» ütles Raik, viidates riigikogule esitatud eelnõu ja seletuskirja tekstile.

Raiki sõnul selgus avalike andmebaaside võrdlusest ka, et laene anti muuhulgas ettevõtetele, kus polnud töötajaid ega käivet, või olid neil maksuvõlgnevused, mis ei vasta MES kriisimeetmete eesmärgile.

«Komisjon soovib saada vastuseid, kas laenutingimused vastasid eesmärgile, kas protsess oli läbipaistev ning kas laenu said need, kes seda vajasid?» küsis Raik. «Palume Riigikontrollil välja selgitada, kas MESi töös on tegemist eksimuse, pahatahtlikkuse või laus rumalusega.»

Riigikontrolör Janar Holm selgitas komisjonile, et MESile suunatud 100 miljonit eurot oli mõeldud käibelaenudeks ettevõtete likviidsusprobleemide lahendamiseks, kuid tegelikkuses väljastati uusi käibe- ja investeerimislaene ning refinantseeriti ka olemasolevaid laene.

Komisjon jätkab teema käsitlemist esmaspäeval. Kutsutud on õiguskantsler Ülle Madise, kellega arutatakse laenutaotluste menetluses kerkinud probleeme.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles