USA presidendi valimispäeva, 3. novembri lähenedes ennustavad nii majandusteadlased kui ka investorid, kuidas kummagi kandidaadi võit mõjutaks erinevate varaklasside hinnakujundust ning millised ettevõtted oleksid suhtelised võitjad ja kaotajad. Kui praeguse presidendi poliitika (ja ettearvamatu iseloom) on enam-vähem teada, tekitab demokraatliku partei kandidaadi võimalik võit palju rohkem küsimusi. Joe Bideni võiduvõimaluste kasvades (mida näitavad nii küsitlusuuringud kui ka kihlveokoefitsiendid) on investorite jaoks põhiküsimus, millist mõju avaldaks tema majandusprogramm finantsturgudele.
Juunis, kui eelseisvaid USA presidendivalimisi hakati regulaarselt kajastama finantsturgude uudiste pealkirjades, lõi CNN Business nn punase ja sinise (traditsioonilised vabariiklaste ja demokraatide värvid) aktsiaportfelli. Bideni portfelli kuuluvad taastuvenergia ettevõtted, elektriautode tootja Tesla, infrastruktuuri arendajad, kiibitootjad ja Saksamaa börsil kaubeldav fond (viimase valiku taga on demokraatide kandidaadi eeldatavasti sõbralikum suhtumine rahvusvahelisse kaubandusse võrreldes Donald Trumpiga). Samuti näivad investorid arvavat, et demokraatide kavandatud ambitsioonikas tervishoiureform tooks kasu haiglatega seotud ettevõtetele ja kindlustusandjatele, samas kui liberaalsem suhtumine pakuks uusi ärivõimalusi kanepikasvatajatele. Trumpi investeerimisportfell sisaldab traditsioonilisi fossiilkütustel põhinevaid energiavarusid, sõjavarustuse tarnijaid ja Wall Streeti hiiglasi (Bank of America, Morgan Stanley jms).
Bideni võit toob maksutõusu
Seni on sinise portfelli tulemused olnud oluliselt paremad – alates juuni algusest oli selle tootlus 53,3 protsenti, samas kui punane portfell kaotas 1,9 protsenti. Kas see tähendab, et aktsiaturg teeb julge panuse Joe Bideni võidu peale? See oleks olukorra ülelihtsustamine, kuid samal ajal on ilmne, et vabariiklaste ja demokraatide erakondade seotus teatud majandussektoritega mõjutab aktsiahindu. Hea näide sellest on Joe Bideni ambitsioonikad plaanid rohelise energia valdkonnas – tema programm sisaldab pool miljonit laadimisjaama, 500 miljonit päikesepaneeli, 60 000 tuuleturbiini, 1,5 miljonit uut energiatõhusat kodu ja 4 miljoni hoone renoveerimist energiasäästlikumaks. Rohelisse infrastruktuuri ja töökohtadesse plaanitakse investeerida kokku 2 triljonit dollarit. Isegi nende kavatsuste osaline rakendamine pakuks taastuvenergia valdkonnas tegutsevatele ettevõtetele suuri võimalusi. Teisalt, kui arvestada USA majandust ja aktsiaturgu tervikuna (mitte konkreetseid sektoreid), ei tohiks Bideni plaane vaadata ainult positiivses valguses.