K, 7.12.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

Swedbank: Eesti hindade langus on euroala üks suurimaid

BNS
Swedbank: Eesti hindade langus on euroala üks suurimaid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
Ostukorv.
Ostukorv. Foto: Tairo Lutter / Postimees

Swedbanki vanemökonomisti Liis Elmiku sõnul on Eesti hindade langus euroala üks suurimaid ning sellele on olulist mõju avaldanud erinevad riiklikud meetmed – aktsiiside alandamine ja eriolukorra ajal kehtestatud soodustused.

«Eestist rohkem langesid hinnad euroalal septembris vaid Kreekas ja Küprosel, kus turismi madalseis andis nii majandusele kui ka hindadele tugeva hoobi,» ütles Elmik pressiteate vahendusel.

Statistikaameti andmetel süvenes hinnalangus augusti 0,9 protsendilt 1,1 protsendini septembris. Selle põhjuseks on Elmiku hinnangul toiduainete varasemast väiksem hinnatõus – lisaks tõid hea saagikus ja kehv nõudlus alla köögiviljade hinnad.

«Toiduainete hinnad olid eelmisel aastal Eestis 95 protsenti Euroopa Liidu (EL) keskmisest tasemest. Suhteliselt odavamad olid liha- ja kalatooted, samas piimatoodete ning puu- ja köögiviljade hinnad olid EL-i keskmisest kõrgemad,» märkis Elmik.

Ökonomisti hinnangul mõjutas hinnaindeksit septembris enim transpordi odavnemine. Ta lisas, et mootorikütuste hind alanes madala nafta hinna ja diislikütuse aktsiisi vähenemise tõttu – diislikütus oli veerandi võrra odavam kui aasta tagasi.

«Toornafta hind oli septembris eurodes umbes kolmandiku võrra väiksem kui aasta varem. Tulevikutehingud eeldavad madala naftahinna püsimist ka järgmisel aastal, 45 dollari kandis barrelist,» ütles Elmik.

Üüri hind langes Elmiku sõnul üürikorterite ülekülluse tõttu. «Lisaks üürile odavnes elekter ja teatud piirkondades ka vesi. Korterite ostu-müügitehingute arv oli septembris Tallinnas eelmise aastaga võrreldaval tasemel. Keskmine ruutmeetri hind kerkis Tallinnas aastaga kümnendiku võrra,» tõi ta välja.

«Aasta kokkuvõttes peaks keskmine tarbimiskorv odavnema 0,4 protsendi võrra. Järgmisel aastal peaks keskmine tarbimiskorv kallinema 1 protsendi võrra,» prognoosis ökonomist.

Märksõnad
Tagasi üles