P, 3.12.2023

Eestis algas kortermajadele mõeldud elektriautode laadijate tootmine

BNS
Facebook
Comments
Ensto tehas.
Ensto tehas. Foto: Ensto Ensek

Keilas asuv Ensto Enseki tehnoloogiaettevõte hakkas tootma spetsiaalselt kortermajadele mõeldud nutikaid elektriautode laadijaid.

Kohalikule kliimale sobivaks loodud laadijad võimaldavad muuhulgas tuvastada kortermaja kasutaja ja esitada talle hiljem arve, teatas Ensto.

Ettevõtte hinnangul on tänu toetusmeetmetele ka Eestis käesoleval aastal elektrisõidukite arv kiirelt kasvanud ja uuringute kohaselt laetakse 75 protsenti elektriautodest just kodudes.

Ensto Enseki elektrivaldkonna eksperdi Andres Meresmaa sõnul on toimunud muutus ka elektriautode omanike seas, kelleks varem olid peamiselt eramajade omanikud, kuid nüüd üha rohkem ka kortermajade elanikud. «Sellest tulenevalt tuntakse üha rohkem huvi elektriautode laadimisseadmete vastu, mis sobiksid kodus ja eeskätt just paljude elanikega kortermajades kasutamiseks,» lisas ta.

Lisaks lihtsale paigaldamisele, mugavale kasutamisele ning soodsale hinnale vajavad kortermajad Meresmaa sõnul võimalust laadijate kasutajate tuvastamiseks, et korraldada arveldamist tarbitud elektrienergia eest.

«Uued laadijad, mida asusime Keilas tootma just kortermajade ja eramajade jaoks, võimaldavad kasutajaid identifitseerida ja hiljem neile arveid esitada,» selgitas Meresmaa ja lisas, et see toimub sisseehitatud MID-klassi arvesti ja tuvastamist võimaldava RFID-kaartide abil, mis saadavad info pilveserverisse.

Keilas Ensto tehases valmistatud laadijad on mõeldud nii täiselektriautodele kui ka pistikhübriididele ning saadaval nii 16-amprise kui ka 32-amprise võimsusega, mis on varustatud kas Type2-laadimispesa või Type2-laadimiskaabliga. «Selleks, et ühe maja erinevate elektriautode akud saaksid alati täis, hoolimata auto või aku mudelist, on ühel laadija eritüübil lisaks laadimispesale ka tavaline ehk schuko-pistikupesa,» selgitas Meresmaa.

Samuti on Meresmaa sõnul mõeldud võimalusele ja töötatud välja lahendus ka olukorrale, kui kortermaja laadijatesse tuleb laadima korraga rohkem sõidukeid kui maja elektrivõrk seda võimaldab. «Sellises olukorras hakkavad laadijad oma koormust dünaamiliselt juhtima ning laadimisvoolu piirama,» selgitas ta ja lisas, et kortermaja haldaja saab soovi korral seadistada maksimaalset laadimisvoolu ka mobiilirakendusest.

Eestis toodetavad laadijad on ettevõtte teatel välja töötatud ja testitud Soomes, lähtudes Põhjamaale sobivast kliimast. Samuti on laadimisseadme turvalisuse tagamiseks kõikidele laadijatele sisseehitatud alalisvoolu lekkevoolu tuvastamise süsteem ja rikkevoolukaitse koos kaitseautomaadiga.

Ensto Enseki tegevjuhi Kaarel Suuki sõnul on ettevõtte elektrilaadijate suurimateks turgudeks praegu Skandinaavia ja Itaalia, kus riiklikud toetused on aidanud kaasa elektriautode kiirele müügikasvule.

Ensto Ensek on Eesti nutikate elektriradiaatorite ja elektriautode laadijate tootja. Tegemist on tehnoloogiaettevõttega, mis kuulub rahvusvahelisse kontserni Ensto Grupp ja tegutseb elektriseadmete ja -tarvikute valdkonnas. Eestis on Ensto Ensekil tehased Keilas ja Paides, ettevõttes töötab ligi 450 töötajat.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles