Kokku maksis Graanul Invest eelmisel aastal omanike (Kirjanenile kuulub läbi ettevõtte Biofuel 50,63%, Anders Andersonile läbi OÜ Neoinvesteeringud 39,37% ja Andres Rätseppale 10%) valdusfirmadele 10 miljonit eurot, selgub majandusaasta aruannetest.
Kuigi Graanul Investi ärikasum kerkis 23 protsenti, 53,2 miljoni euroni, langes kontserni koondkasum põhivara ümberhindluse ja metsavarumisfirmade väiksema kasumi tõttu.
Aruandeaasta puhaskasum vähenes 5,8 protsenti, 48,2 miljonile eurole. Põhivararade ümberhindamisel ilmnes, et Helme Energia koostootmisjaama väärtus on oluliselt madalam, kuna selle toetusskeem lõppeb 2024. aastal ning selle järgselt ettevõtte rahateenimisvõimekus oluliselt väheneb.
Seetõttu otsustati kontserni tasemel kajastada ümberhindlusi 5,3 miljoni euro ulatuses ning aastavõrdluses vähenes koondkasum 16 protsenti 42,9 miljonile eurole. Samuti vähenes kontserni kuuluvate metsavarumisfirmade kasumid: kui Valga Puu ja Roger Puit teenisid emafirmale 2018. aastal 12,4 miljonit eurot kasumit, siis mullu 2,4 miljonit eurot.
Tootmine USAs ja biomaterjali arendusprojekt
Graanul Investi möödunud aasta olulisemaks sündmuseks oli USAs Texase osariigis asuva puidugraanulitehase ja sadamaterminali ost, mille koguinvesteeringuks kujunes 67 miljonit eurot. Kuigi Woodville'i linnakeses paiknev tehas oli ostuhetkel töökorras ning ettevõttes töötas ligi 70 töötajat, on see viimase kolme aasta jooksul eelmise omaniku pankroti tõttu enamasti seisnud, märgib juhatus aruandes.
Ettevõte peab peamiseks ülesandeks viia tehas läbi tehnilise taseme tõstmise ja töötajate täiendkoolituse tasemele, millega saavutada stabiilne toodangumaht 450 000 kuni 500 000 tonni aastas.
Möödunud aasta augustis algasid puidu fraktsioneerimise katsetehase ehitustööd, kus esimeste katsetustega oli planeeritud alustada tänavu teises kvartalis. Projekti, – mille koguinvesteering on 15 miljonit eurot ja mille jaoks on saadud toetust ka Euroopa Liidu meetmetest – eesmärk on nelja aasta jooksul valideerida puidu fraktsioneerimise tehnoloogia protsess ning projekti tööstuspartnerite toel kasutada fraktsioneerimise tehase produkte (ligniin ja 2G suhkrud) olemasolevate toodete retseptide arendamisel või täiesti uute biotoodete tootmisel.