Startup Estonia juhi Maarika Truu sõnul on Eesti iduettevõtted loonud Eestisse töökohti ning välistöötajate rolli kohalike ettevõtete arengus ei saa alahinnata.
«Küsitluse tulemused näitavad, et töötajate valikul lähtutakse eelkõige kvalifikatsioonist ning töötaja päritolu ei ole määrav,» märkis Truu pressiteates. «Samas ei saa eirata fakti, et Eesti tööjõuturult ei õnnestu kohalikel kõrgtehnoloogilistel iduettevõtetel vajalikku kompetentsi alati leida.»
Ta lisas, et seetõttu otsitaksegi kvalifitseeritud ja spetsiifiliste oskustega spetsialiste nii Euroopa Liidust kui ka kaugemalt. Eesti iduettevõtted soovivad välistöötajaid värvata enim arendaja, kasutajatoe ja müügi positsioonidele.
Selle aasta teises kvartalis väljastati tähtajalised elamisload Eesti iduettevõttes töötamiseks 84 inimesele, kellest enamus on pärit Venemaalt, Brasiiliast ja Indiast. Iduettevõtted on registreerinud 55 välismaalase lühiajalise töötamise Eestis, kes on tulnud Venemaalt, Ukrainast ja Austraaliast ning paljudest teistest riikidest üle maailma.
Startup-viisa staatus on sellel aastal antud 65 iduettevõttele ning lisaks väljastati neli viisat ettevõtlusega alustamiseks. «Startup-viisa peamine eesmärk on lihtsustada iduettevõtete jaoks töötajate värbamist ja vajaliku kompetentsiga töötajate Eestisse toomist ning see on ennast väga hästi tõestanud,» sõnas Truu.
Startup-viisa abil on töötajaid Eestisse värbamas iduettevõtted Ameerika Ühendriikidest, Venemaalt, Kanadast, Inglismaalt aga ka Iraanist, Argentiinast, Lõuna-Aafrika Vabariigist ja Türgist.
Startup Estonia ja Asutajate Seltsi küsitlusele vastanutest 11 protsenti märkis, et mais ja juunis naasis koroonakriisi tõttu osa nende välistöötajatest koju, aprillis märkis sama 14 protsenti vastanutest.