Tähelepanu, ettevõtted: rahandusministeerium asub uurima majandusaasta aruannete esitamist

Rahandusministeeriumi silt FOTO: Toomas Huik

Kuna majandusaasta aruande esitamisega on jänni jäänud pea veerand ettevõtetest, asub rahandusministeerium selle põhjuseid uurima.

«Loodame, et kõik ettevõtted leiavad võimaluse uuringus osaleda, kui nad valimisse satuvad. Ootame nende tagasisidet, et süsteemi parandada ja efektiivsemaks muuta,» ütles rahandusminister Martin Helme pressiteate vahendusel. Ta lisas, et kõik intervjuud, mis ettevõtjatega tehakse, on anonüümsed.

Neljandik Eesti ettevõtjatest jätab igal aastal oma majandusaasta aruande esitamata. Lisaks sellele on tavapärane, et aastaaruanne esitatakse tähtajast oluliselt hiljem, teatas rahandusministeerium.

2018. aasta aruannetest vaid 50 protsenti esitati tähtaegselt ning kaks kuud hiljem ehk 2019. aasta septembri alguse seisuga oli esitatud 62 protsenti aruannetest. Seetõttu pole korrektset statistikat majanduse kohta ja moonutatud statistika võib ministeeriumi teatel mõjutada vales suunas juhtimisotsuseid nii riigis kui ka erasektoris. 

Nii Eesti kui ka rahvusvaheliste statistika vajadustest ettevõtete aastaste finantsnäitajate kohta on statistikaamet loonud küsimustiku. Kui ettevõtja on esitanud majandusaasta aruande äriregistrile, siis jõuavad selles esitatud andmed ka statistikaametisse. 

Kui ettevõtja asub esitama elektroonilist statistikaküsimustikku, kuvatakse see talle eeltäidetud kujul ja ta lisab üksnes majandusaasta aruandes puuduvad andmed. Kui majandusaasta aruandeid ei esitata õigeaegselt või jäävad esitamata, tuleb kaaluda statistika küsimustike esitamise nõude taastamist, mis toob kaasa koormuse tõusu nii andmeesitajatele kui statistikaametile.

Uuringu viib läbi Tallinna tehnikaülikool. Uuritakse perioodi 2010–2018 ja kõiki juriidilisi isikuid, välja arvatud korteriühistud. Uuring peaks valmima 2020. aasta novembris. 

Tagasi üles
Back