R, 8.12.2023

Uuring: Eesti kaotab võltsingute tõttu kümneid miljoneid eurosid

BNS
Copy
Võltsitud mänguasjad võivad olla tervisele ohtlikud, hoiatab EUIPO.
Võltsitud mänguasjad võivad olla tervisele ohtlikud, hoiatab EUIPO. Foto: Urmas Luik

Eestis kaotavad firmad võltsingute tõttu 29 miljonit eurot müügitulu aastas, selgub Euroopa Intellektuaalomandi Ameti (EUIPO) uuringust.

Seejuures kaotab farmaatsiasektor 12 miljonit eurot, kosmeetika- ja isikliku hügieeni sektor 8 miljonit eurot, veinide ja piiritusjookide sektor 7 miljonit eurot ning mänguasjade ja mängude sektor 2 miljonit eurot aastas, teatas EUIPO.

Need neli sektorit kaotavad EUIPO hinnangul võltsingute tõttu EL-is kokku kuni 19 miljardit eurot müügitulu aastas. Seejuures kaotab kosmeetika- ja isikliku hügieeni sektor 9,6 miljardit eurot, farmaatsiasektor 6 miljardit eurot, veinide ja piiritusjookide sektor 2,3 miljardit eurot ning mänguasjade ja mängude sektor miljard eurot aastas.

EUIPO kolmapäeval avaldatud aruande kohaselt jätab võltsimise majandus- ja sotsiaalne kahju riike ilma tuludest ning võib toetada rasket kuritegevust, näiteks uimastikaubandust ja rahapesu. Aruandes hinnatakse, et EL-i riikide valitsused kaotavad kokku kuni 15 miljardit eurot aastas selle tõttu, et turul on võltskaupu, vähenevad otsesed ja kaudsed maksud ning ebaseaduslikud tootjad ei maksa sotsiaalmaksu.

«Võltsimine ei ole ohvriteta kuritegu. Võltstooted võtavad seaduslikelt ettevõtetelt müügitulu ja jätavad valitsused ilma vajalikest tuludest. Nendega kaasnevad selged tervise- ja ohutusriskid kasutajatele,» ütles EUIPO tegevdirektor Christian Archambeau pressiteates. Samuti võidakse võltsingutest saadud rahaga toetada organiseeritud kuritegevust.

Kosmeetika- ja isikliku hügieeni sektoris on müügitulu kahjud EL-is suurenenud rohkem kui 2,5 miljardi euro võrra alates EUIPO viimase sellise analüüsi avaldamisest 2019. aastal. See on uuritud sektoritest suurim juurdekasv. EL kaotab võltstoodete tõttu igal aastal ligikaudu 14,1 protsenti kosmeetika- ja isikliku hügieeni sektori müügitulust, Eestis on see näitaja 7,2 protsenti.

EUIPO analüüs näitab, et registreeritud ohtlikud võltskaubad olid tarbijatele väga ohtlikud. Enamik tervisele ohtlikest kaupadest olid lastekaubad: mänguasjad, lapsehooldusvahendid või lasterõivad.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles