K, 29.11.2023

Aprillis Eesti e-kaubanduse käive kahekordistus

BNS
Facebook
Comments
Tallinn, 31.03.2020. Omniva pakiautomaat.
Tallinn, 31.03.2020. Omniva pakiautomaat. Foto: Mihkel Maripuu

Eesti E-kaubanduse Liidu hinnangul kasvas aprillis Eesti internetipoodide käive mullusega võrreldes kahekordseks, kokku ligikaudu 120 miljoni euroni.

Eesti E-kaubanduse Liidu tegevjuht Tõnu Väät ütles pressiteate vahendusel, et aprillis oli siinsete veebipoodide käive möödunud aastast kaks korda suurem.

Mullu kevadel oli e-kaubanduse käive Eestis ligikaudu 120 miljonit eurot kuus, millest umbes poole väärtuses osteldi Eesti ja poole väärtuses piiriülestest e-poodidest.

«Selle aasta aprill tõi aga Maksekeskuse andmetele tuginedes Eesti e-poodidele kahekordse käibekasvu ja suurimate pakivedajate mahtude 200-protsendilise kasvu,» lisas Väät. «Seega võime järeldada, et aprillis oli Eesti e-poodide kogukuukäive ligikaudu rekordilised 120 miljonit eurot.»

Väädi hinnangul ei pruugi eriolukorra mõju e-kaubandusele olla ajutine. «Paljud, kes eelnevalt ei olnud e-ostlemisega niiöelda sina peal, on seda nüüd proovinud ja veendunud e-poodlemise mugavuses,» leidis ta.

Väät lisas, et tema hinnangul on e-ostlemine saavutanud jaekaubanduse kõrval väga tugeva positsiooni. Samas on Eesti e-poodide käive kasvades eriolukorra ajal välisriikide veebikauplustest tehtud ostude käive vähenenud umbes kolmandiku võrra.

«Piiriülesed e-ostud on moodustanud tavapäraselt umbes poole e-ostude käibest, aprillis oli see osakaal umbes 30 protsenti,» sõnas Väät.

Maksekeskus, mis vahendab liidu teatel ligikaudu poolt kõikidest Eesti e-maksetest, statistika, kinnitab kohalikest e-poodidest tehtud ostude suurt kasvu. Nimelt aprillis kasvas käive aasta varasemaga võrreldes 178 protsenti. Lisaks pöördus igal nädalal Maksekeskuse poole sadakond ettevõtet, kes soovisid liidestada enda ärile e-makselahendusi. 

Maksekeskuse juhi Art Lukase juhi sõnul kiirenesid märtsis turul alanud muutused aprillis. «Paljude korralikult sissetöötanud poodide puhul tundus, et tehingumahud hüppasid uuele tasemele – mitte päevaks, mitte lühiajaliseks kampaaniapakkumiseks, vaid püsivalt uuele tasemele,» kirjeldas Lukas pressiteates. 

Samal ajal lisandus tema sõnul arvukalt uusi ärisid, kes traditsioonilise müügi ärakukkumise järel uut väljundit otsisid. «Kauaks see e-kaubanduse uus tase kestma jääb, on väga raske öelda, mai esimeses pooles mingit tagasiminekut veel toimunud ei ole,» rääkis Lukas. 

E-kaubanduse kasvu kinnitab liidu teatel ka e-kaubanduse pakkide saatmise kasv. Võrreldes tehingute arvuga on pakkide saatmise arv kasvanud rohkem, mis tähendab, et inimesed teevad oste üksikult ja sagedamini.

«Kolme suurema e-kaubanduse pakkide vahendaja ja pakiautomaatide omaniku DPD, Smartpost ning Omniva andmetel kasvas e-kaubanduse pakkide maht aprillis võrreldes eelmise aasta sama perioodiga suisa 237 protsenti,» märkis Väät.

Liidu hinnangul oli aprillis e-kaubanduse pakkide arv üle 2,65 miljoni, mida on pea 1,5 miljonit pakki rohkem kui eelmise aasta samas kuus. See arv ei hõlma piiriülest Omniva pakkide mahtu. 

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles