Samuti teeb toiduliidu juhataja kirjas ettepaneku kehtestada 2020.–2022. aastateks maksutõusu moratoorium. Eelkõige viitab Potisepp arutlusel olnud plasti- ja pakendimaksudele, jäätmeseadusest johtuvatele pakendiettevõtjate tootjavastutuse lisanõuetele ning Euroopa Liidu roheleppest tulenevatele kohustustele.
«Vaadata tuleb makse tervikpaketina, mitte eraldi igat kaudset maksu planeerides ja hajutades sellega tähelepanu tervikpildilt ja mõjudelt toiduainete ja jookide hindadele,» leidis Potisepp ning lisas, et eelnevate aastate kaudsed maksutõusud gaasi-, elektri- ja kütuseaktsiisi ning raskeveokimaksu, teekasutustasu ja muu taolise näol on väljendunud toodete lõpphindades ja viinud toiduainete hinnatõusudeni tarbijate jaoks.
Lisaks soovib toiduliit ühekordse plasti vähendamise direktiivi (SUP) ja ringmajanduse strateegia rakendamise edasilükkamist vähemalt aasta võrra. SUP-direktiiv peaks praeguste kokkulepete kohaselt jõustuma 2021. aasta keskel.
«Ühekordse kasutusega plastist materjale kasutatakse nii toiduga vahetult kokku puutuvate pakendite, kaitsevarustuse, meditsiinitarvikute kui ka medikamentide tootmiseks,» märkis Potisepp, lisades et neid tooteid ei ole kerge asendada samaväärsete omadustega materjalidega.
Tema hinnangul annavad ühekordse kasutusega plastist tooted ka panuse Covid-19 viiruse leviku ohjeldamiseks. Toiduliidu juhi hinnangul võib SUP-direktiivi rangete meetmete rakendamine muuta pandeemiaga võitluse märgatavalt keerulisemaks, sest ettevõtetel ei ole sobilikke alternatiive.
«Samuti puudub ettevõtetel võimalus teha vajalikke investeeringuid direktiivi nõuetega vastavusse viimiseks,» kirjeldas Potisepp praegust olukorda.
Sektori tööjõu tagamiseks peab liit oluliseks, et pikendataks Eestis töötavate välistööliste Eestis töötamise õigust kuni eriolukorra lõpuni, millele lisandub veel kaks kuud, kuid mitte kauem kui 31. juulini.