Kolmapäevast jõustub pensionitõus, millega kasvavad pensionid üle 9 protsendi, indekseerimise ja erakorralise tõstmisega kasvab keskmine vanaduspension 45 euro võrra.
Kolmapäevast tõuseb vanaduspension keskmiselt 45 eurot (1)
«Alustasime sel aastal pensionite erakorralise tõstmisega, et vähendada vanaduspensionäride vaesusriski ja parandada nende heaolu,» ütles sotsiaalminister Tanel Kiik pressiteates.
«Pensionite indekseerimise ja erakorralise tõstmisega suureneb keskmine vanaduspension 45 euro võrra. Oluline on ka see, et käesoleva aasta erakorraline pensionitõus aitab kiirendada pensionitõusu indekseerimise abil ka järgmistel aastatel,» lisas Kiik.
Sotsiaalkindlustusamet teatas, et kolmapäevast saavad pensionärid oma uut, 3. aprillil väljamakstavat pensioni suurust näha riigiportaalis eesti.ee.
Sotsiaalkindlustusameti hüvitiste osakonna pensioniteenuse juht Merle Sumil-Laanemaa märkis, et kõigil ei tõuse pension sama palju – pensionitõus sõltub iga pensionäri pensionistaažist.
Pensionite indekseerimiseks arvestatakse igal aastal välja uus indeks, mille suurus sõltub eelmise aasta sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa kasvust ja sellest, kuidas on muutunud tarbijahinnaindeks.
Indekseerimisel suurendatakse nii pensioni baasosa kui aastahinnet. Baasosa on kõigil pensionitel sama ja suureneb protsentuaalselt aastahindest veidi rohkem.
«Aastahinne suureneb indekseerimise tulemusel küll protsentuaalselt veidi vähem, kuid kuna aastahindega korrutatakse läbi inimese tööstaažist sõltuv staažiosa, siis sõltub pensioni suurenemine sellest rohkem – kellel on rohkem staaži, sellel rohkem ja vastupidi,» ütles Sumil-Laanemaa.
Pensioni baasosa on pärast indekseerimist 208,5 eurot ja aastahinne 7,104 eurot. Pärast indekseerimist tõstetakse pensioni baasosa erakorraliselt 7 euro võrra, mis tingib pensionide baasosa kasvu 208,5 eurolt 215,5 euroni.
Sellega koos suurenevad täiendavalt riiklikud pensionid, välja arvatud rahvapension. 2020. aasta indeksi järgi ümberarvutatud pensionid makstakse välja sel reedel.
Näiteks 15-aastase pensioniõigusliku staažiga inimese vanaduspension on pärast indekseerimist senise 291,05 euro asemel 315,07 eurot ja pärast täiendavat 7-eurost baasosa tõusu 322,07 eurot.
30-aastase staažiga isiku vanaduspension on pärast indekseerimist 421,63 eurot ja pärast täiendavat 7-eurost baasosa tõusu 428,63 eurot senise 390,46 euro asemel.
44-aastase staažiga inimesel on vanaduspension pärast indekseerimist 521,09 eurot ja pärast täiendava 7-eurost baasosa tõusu 528,09 eurot senise 483,24 euro asemel.
Eesti riik arvutab pensionid igal kevadel ümber, et hoida pensionid tasakaalus palkade ja hindade muutustega. Igale inimesele on arvutatud tema eelnevast tööpanusest sõltuv individuaalne pension.
Lisaks pensionile arvutatakse ümber ka töövõimetoetuse päevamäär: 1. aprillist on puuduva töövõime korral päevamäär 14,89 eurot ja töövõimetoetus puuduva töövõime korral on 446,7 eurot kuus. Mullu oli see 413 eurot kuus.
Osalise töövõimetoetuse suuruseks on 57 protsenti kehtivast päevamäärast, keskmiselt 254,70 eurot kuus ning puuduva töövõime korral 100 protsenti kehtivast päevamäärast ehk keskmiselt 446,70 eurot kuus.