Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel

1. aprillist karmistatakse toidu koostisosade päritolu märkimist pakendile

Copy
Pärnu kauplus
Pärnu kauplus Foto: Urmas Luik

Homsest rakendub Euroopa Liidus määrus toidu põhikoostisosa päritolu märkimise kohta. Ettevõtetel tuleb märkida pakendile päritolu juhul, kui mittemärkimine võib tarbijaid eksitada. 

Alates homsest, 1. aprillist rakendub Euroopa Liidus määrus, mille kohaselt on ettevõtetel kohustuslik märkida pakendile toidu põhikoostisosa päritolu juhul, kui selle märkimata jätmine võib tarbijaid tegeliku päritolu määramisel eksitada.

«Pakenditel on sageli sõnu ja pilte, mis võivad tarbijatele jätta eksitava mulje tootes kasutatud põhitooraine päritolu kohta. Määrus toob sellesse teemasse suurema selguse: olukorras, kus esineb eksitavat teavet, tuleb edaspidi põhitooraine päritolu välja tuua,» selgitas maaeluminister Arvo Aller.

Vabatahtlikud päritoluviited võivad olla sõnad, näiteks «Eesti toode» ja «eestimaine» või sümbolid näiteks riigilippude näol, millest saab teha järeldusi põhikoostisosade päritolu kohta. Kui need tooted ei ole valmistatud sama päritolu põhikoostisosadest, siis peab tarbijatele sellest teada andma.

Kuigi uued nõuded hakkavad kehtima 1. aprillist, võivad lähtuvalt üleminekusätetest ja mõnede toodete pikast säilimisajast olla veel paar aastat müügil toidud, millel sellist märgistust pole. Siiani on Euroopa Liidus olnud kohustuslik esitada päritoluteavet sea-, lamba-, kitse-, kodulinnu- ja veiseliha, kala, mee, oliiviõli, mahetoodete ning puu- ja köögiviljade puhul.

Euroopa Komisjon koos liikmesriikidega on välja töötanud juhendi määruse rakendamiseks. Lisaks on koostatud Eesti juhend, mis sisaldab näiteid lähtuvalt Eesti oludest. Rohkem infot märgistamise ja määruse kohta saab maaeluministeeriumi veebilehelt alarubriigist «Päritolu esitamine» ja Maablogi värskest postitusest.

Tagasi üles