T, 26.09.2023

18 ettevõtet teatasid kollektiivsest koondamisest

Reet Pärgma
, ajakirjanik
Facebook
Comments 7
Töötukassa plaani kohaselt aidatakse raskustes ettevõtjaid, hüvitades kahe kuu vältel 70 protsenti töötajate palgast.
Töötukassa plaani kohaselt aidatakse raskustes ettevõtjaid, hüvitades kahe kuu vältel 70 protsenti töötajate palgast. Foto: Elmo Riig

Eelmisel nädalal teatasid 18 ettevõtet töötukassale kollektiivsetest koondamistest, kokku koondatakse 261 inimest. 

Kollektiivsetest koondamistest kaheksa olid sellised, kus ettevõte märkis, et raskused on tekkinud seoses Covid-19 pandeemiaga, töökohti koondatakse kokku 60.

Registreeritud töötuse määr möödunud nädalal tõusis ja on nüüd 6 protsenti. Eilse päeva seisuga on registreeritud töötuid 38 629.  Nädalaga kasvas töötute arv 4,2 protsenti. Eelmise aasta sama ajaga võrreldes on registreeritud töötute arv kasvanud 16 protsenti, aasta tagasi oli töötukassas arvel 33 390 inimest.

Eelmise nädalaga tuli uusi registreeritud töötuid arvele 2102, võrreldes varasema nädalaga oli kasv 30 protsenti.

Helde kriisitoetus

Töötukassa nõukogu jõudis eelmise kolmapäeva õhtul kokkuleppele, et raskustes ettevõtetes koondamise vältimiseks plaanib töötukassa hüvitada kahe kuu jooksul 70 protsenti palgast, plaanitava meetme maht on 250 miljonit eurot.

Plaani kohaselt hüvitatakse ettevõtetele, kelle käive ja tulud on järsult langenud ning kelle töötajatele ei ole tööd anda, perioodil märtsist maikuuni kahe kuu ulatuses 70 protsenti töötajate brutosissetulekust. Ettevõtted peavad hüvitise maksmises ka ise osalema.

Hüvitise saamiseks peab ettevõte täitma järgnevast kolmest tingimusest kahte: 

1. Ettevõtte käive peab olema langenud vähemalt 30 protsenti võrreldes eelmise aasta sama perioodiga.

2. Ettevõttel ei ole vähemalt 30 protsendile töötajatest tööd anda.

3. Töötajate palka on vähemalt 30 protsenti langetatud.

Taotlusi saab esitada tööandja, kuid oluline on tähele panna, et märtsis veel taotlusi vastu ei võeta. Hüvitatakse aga juba ka märtsi eest.

Ametiühingute keskliidu juht ja töötukassa nõukogu liige Peep Peterson täpsustas, et ettevõte peab täitma kahte kolmest tingimusest. «Tööandja peab olema majandusliku olukorra tõttu sunnitud vähendama kas töökohtade arvu või palkasid. Seega ei saa tulla niisama toetust küsima,» ütles Peterson.

Töötukassa hüvitab 70 protsenti eelmise 12 kuu keskmisest brutopalgast, aga mitte rohkem kui 1000 eurot. Tööandjal on omakorda kohustus maksta töötajale lisaks vähemalt 150 eurot, ka tööjõumaksud peab tasuma tööandja ise.

Meede kehtib tagasiulatuvalt alates 1. märtsist 31. maini, ent kompensatsiooni saab taotleda kuni kahe kuu töötasu ulatuses tööandja valitud perioodi eest selle kolme kuu sees. Seega on hõlmatud ka need töötajad, kes alates 1. märtsist on saanud juba koondamisteate.

Facebook
Comments 7

Märksõnad

Tagasi üles