E, 4.12.2023

Uuring: sambaga liitunutest plaanivad kogumist jätkata pooled

BNS
Facebook
Comments 1
Pensionär. Pilt on illustratiivne.
Pensionär. Pilt on illustratiivne. Foto: Priit Simson

Kantar Emori pensionireformi uuringu kohaselt plaanib 49 protsenti teise sambaga liitunutest kindlalt sellega jätkata, 21 protsenti plaanib aga raha välja võtta. 

Kantar Emor alustas detsembris pensionireformi igakuise seirega, et jälgida Eesti inimeste arvamusi ja kavatsusi teise pensionisamba suhtes. Veebruari andmed ei erine aastalõpu seisust olulisel määral, teatas Kantar Emor.

Mõnevõrra on suurenenud teisest sambast loobujate arv – hetkeseisuga plaanib 21 protsenti teise sambaga liitunutest kogutud raha välja võtta. Need, kes plaanivad raha välja võtta, kasutaksid seda raha laenude tagasimakseteks, aga ka uute laenude sissemakseks ning koduga seotud kulutusteks, näiteks remondiks. Ootuspäraselt on raha välja võtta plaanijate seas suurem osakaal madalama sissetulekuga inimesi.

Kantar Emori käitumisteaduste juhteksperdi Heidi Reinsoni sõnul pole üldpilt paari viimase kuuga oluliselt muutunud. «Otsuse tegemise hetk on veel ka päris kaugel tulevikus. Suuremat muutust võib oodata seaduse lõpliku jõustumise ja tingimuste selgumise järel,» märkis Reinson.

«Oluline on märkida ka seda, et lisaks sotsiaaldemograafilistele teguritele, nagu haridus, sissetulek ja nii edasi, määravad inimese finantsotsuseid ka tema isiksuseomadused, maailmatunnetus ja otsuse hetkel domineeriv kontekst,» lisas ta.

Kantar Emori veebruarikuises pensionireformi seires kõnetasime 1082 Eesti elanikku vanuses 18–74 aastat. Pensionireformi seire toimub kord kuus.

Facebook
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles