T, 28.11.2023

Kuidas nutitelefoni aku eluiga pikendada?

Tarbija24
Facebook
Comments
Nutitelefoni kasutaja
Nutitelefoni kasutaja Foto: Pexels / CC0 Licence

Mida rohkem laadimistsükleid mobiiltelefoni aku läbi teeb, seda jõudsamalt väheneb selle talletusvõime ja lõppkokkuvõttes ka kogu seadme eluiga. 

Vaid mõne lihtsa muudatusega saab nutiseadmete igapäevast energiatarbimist vähendada, tagades nii selle pikema kasutusaja, rääkis Huawei Baltikumi kommunikatsioonijuht Juste Karpavičiūtė.

Vähenda ekraani eredust

Ekraan on nutitelefoni kõige energiakulukam komponent. Seadistades selle tumedamaks, saad säästa üsna palju energiat. Karpavičiūtė sõnul on enamikel kaasaegsetel nutitelefonidel automaatne heleduse reguleerimise säte, mis vähendab ekraani heledust hämaramates tingimustes, kasutades selleks sissehitatud valgusandurit. See pole kasulik ainult telefoni akule, vaid säästab pimedas ka inimese silmi. Kui telefonis selline funktsioon puudub, saab ekraani heledust alati käsitsi reguleerida. 

Tume menüükujundus on akule säästlikum

Kui telefonil on OLED või AMOLED ekraan, siis aitab tumeda menüükujunduse valimine akut säästa. Sellised ekraanitüübid võimaldavad üksikuid piksleid välja lülitada, mis tähendab, et musta värvi ekraanile kuvamine kulutab erksatest toonidest vähem energiat. Selline nipp toimib aga ainult OLED ja AMOLED ekraani puhul. 

Tume kujundus ei ole ka silmadele nii kurnav ja vähem valgust tähendab ka vähem sinist valgust, mis võib raskendada uinumist. 

Klassikaline energiasäästurežiim aitab

Enamikel telefonidel on vähemalt üks ja mõnel lausa mitu energiasäästurežiimi. Nendega saab piirata protsessori ja muude funktsioonide jõudlust, mille tulemusel väheneb ka aku koormus. Tavakasutajale ei pruugi energiasäästurežiimis telefoni jõudluse vähenemine isegi märgatav olla. Lisaks erinevatele seadetele on aku säästmiseks oluline ka hästi optimeeritud riistvara, mis suudaks andmeid töödelda lühema aja ja väikese energiakuluga, rääkis Karpavičiūtė. 

Lülita Bluetooth ja WiFi välja

Kui Bluetooth ja WiFi on telefonis sisse lülitatud, aga mitte ühendatud, kulutab telefon uue ühenduse leidmiseks pidevalt akumahtu. Kui sa ei kasuta parasjagu internetti või ei kuula juhtmevabadest kõrvaklappidest muusikat, siis lülita need seaded lihtsalt välja. Bluetoothi ja WiFi-t saab juhtida enamike telefonide kiirsätete menüüst, mis tähendab, et säästlikkus on kõigest näpuliigutuse kaugusel.

Lülita asukohateenused välja rakenduste jaoks, mis seda ei vaja

Rakendused nagu Bolt või Google Maps vajavad toimimiseks sinu asukohta, aga näiteks Facebook või Instagram kasutavad seda teavet võrdlemisi harva. Asukohateenuste väljalülitamine rakenduste puhul, mis seda kriitiliselt ei vaja, pikendab aku tööaega, sest nii ei pea seade igale teenusele pidevalt teavet edastama.

Jälgi rakenduste aku kasutust

«Tutvu sätetes oma telefoni aku kasutuse statistikaga ja võimalusel kustuta ebavajalikud, kuid palju energiat tarbivad rakendused või piira nende õigusi,» soovitas Huawei kommunikatsioonijuht. Mõningatel rakendustel on ka väiksema energiakuluga versioone, mis võtavad vähem ruumi, kasutavad vähem andmeid ja võivad tarbida vähem energiat. Head näited on Facebook Messenger Lite ja Skype Lite.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles