P, 5.02.2023

Liidud hoiatavad: ehitusturgu ootab ees kriis

BNS
Liidud hoiatavad: ehitusturgu ootab ees kriis
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ehituskraanad. Pilt on illustratiivne.
Ehituskraanad. Pilt on illustratiivne. Foto: Kristjan Teedema / Tartu Postimees

Eesti Mäetööstuse Ettevõtete Liit ja Eesti Ehitusmaterjalide Liit hoiatavad ühisavalduses, et ehitusturgu on ootamas toorainekriis, kui valitsus enam uusi maavarade kaevanduslube välja ei anna. 

«Toorainekriisi vältimiseks kutsume valitsust lähikuudel langetama otsuseid menetluses olevate maavarade uuringulubade suhtes. Seejärel tuleb luua mehhanism, ühitamaks riigi ja kohaliku omavalitsuse huvid,» märgivad liidud, lisades, et kui uusi karjääre ei avata, mõjutab see tuhandeid töökohti üle Eesti, sest lubjakivi olulisteks tarbijateks on lisaks ehitusmaterjalide tööstusele ka ehitusettevõtjad.

Liitude kinnitusel hakkavad teede ja hoonete rajamiseks hädavajaliku paekivi kaevandatavad varud Harjumaal lõppema, sest praegused karjäärid ammenduvad kuue-seitsme aasta jooksul. Paekivikarjääri avamiseks kulub vähemalt viis aastat, kuid asjaajamine võib venida isegi seitsme aasta pikkuseks.

Kohalike omavalitsuste vastuseisu tõttu peab liitude väitel loataotluste üle otsustama vabariigi valitsus ning osa menetletavate loataotluste ajalugu ulatub eelmisse aastatuhandesse.

«Kavandades Rail Balticu ja neljarajaliste teede ehitamist, tuleb need projektid toorainega tagada. Kahjuks on riik seni omaenda huvide eest seismise jätnud vaid arendaja kanda. Nüüd jõuab kätte selgete otsuste aeg: maavara uuringu ja kaevandamise load tuleb anda või taotlused tagasi lükata,» seisab liitude ühispöördumises. 

Ehituseks sobivat lubjakivi leidub Harjumaal ennekõike Jõelähtme ja Harku vallas. Jõelähtme vald võttis seisukoha, et nende maadel ei tohi uurida ega kaevandada. Harku vald on asutamas Sõrve maardla peale looduskaitseala.

«Kogukonnad seisavad kaevandamisele vastu, sest nad jäetakse ilma piisavast hüvitisest. Kogukond peab küll alguses kaevandamist taluma, kuid hiljemalt paarikümne aasta pärast näeme kaevanduse asemel heakorrastatud looduskaunist puhkeala. Inimesed ei jõua nii kaua oodata, mistõttu vajame lahendust tänastele muredele, mis tähendab seadusemuudatust,» leiavad Eesti Mäetööstuse Ettevõtete Liit ja Eesti Ehitusmaterjalide Liit .

Seaduse järgi peab kaevandamisõiguse tasuga leevendama keskkonnahäiringuid, kuid suur osa ettevõtja poolt makstavatest kaevandamise tasudest ei lähe häiritud kogukonnale, vaid riigikassasse. «Euroopa keskkonnapoliitika eesmärgiks tõusnud kliimaneutraalsuseks vajame teid, kus hakkavad liikuma elektriautod, tuulikud vajavad samuti kandekonstruktsioone. Kui kaob ära teede ja hoonete ehitamise materjal, hakkame rohkem maksma ja saame vähem teid, mis mõjutab iga Eestimaa elanikku, ka Tallinna lähivaldade elanikke,» lisavad liidud. 

Märksõnad
Tagasi üles