Digiriik vedas alt: paljud inimesed said alusetult maamaksuteate (15)

Tarbija24
Copy
Pildil ameti juht Valdur Laid.
Pildil ameti juht Valdur Laid. Foto: Tairo Lutter

Maksuameti teatel said paljud inimesed alusetult maamaksuteate, sest digiriik ei suutnud oma andmebaase ühildada.

«Paljud inimesed, kes said sellel nädalal teate maamaksu tasumise kohta, on mures, et tänavu ei ole teate kohaselt arvestatud maksusoodustust kodualuselt maalt. Selgub, et rahvastikuregistri aadresside uuendamise x-tee lahenduse ja maa-ameti maamaksu infosüsteemi vahel on tõrge, mistõttu ei jõudnud kõik andmed meile veatult,» teatas kaksu- ja tolliamet sotsiaalmeedias.

«Kui saad maamaksuteate, kus andmed ei ole õiged või on tasutav summa suurem kui tavaliselt, tuleb pöörduda kohaliku omavalitsuse poole, kes teeb parandused ja esitab meile õiged andmed. Seejärel tühistab MTA eelneva maksunõude ja saadab uue korrektse maksuteate,» soovitas amet ja palus ebamugavuste pärast vabandust.

Teatavasti on kodualune maa Eestis maksuvaba.

Maamaks koputab uksele

Maksu- ja tolliamet (MTA) alustas nädala alguses maamaksuteadete saatmist. Kokku saadetakse e-kirja, telefoni lühisõnumi või postiga välja üle 389 000 teate 324 000 inimesele summas 59,7 miljonit eurot.

Maamaksuteated jõuavad inimesteni hiljemalt 15. veebruariks ja teadet saab igaüks juba praegu vaadata e-MTAst. Kui inimene saab tuludeklaratsiooni esitades oma enammakstud tulumaksu tagasi, on võimalik selle arvelt hõlpsalt katta ka maamaksukohustus. Uuendusena on nüüdsest võimalik tellida oma maamaksunõuete tasumiseks e-arve.

«E-arvete kasutuselevõtt annab klientidele võimaluse oma maamaksukohustus täita mugavalt, kontaktivabalt ja tähtaegselt,» ütles MTA maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi. E-arve saab tellida internetipangast, arved.ee veebilehelt ja e-MTAs «E-arve tellimine» kaudu.

Tellimuse tegemisel tuleb kasutada e-MTA ettemaksukonto viitenumbrit, mille leiab maamaksuteatelt või MTA veebilehelt personaalse viitenumbri otsingu kaudu. Tellimus jääb kehtima ka järgnevatele maamaksu nõuetele, mille tasumise tähtpäevad on igal aastal 31. märtsil ja 1. oktoobril. Lisaks juhtis Liivamägi tähelepanu sellele, et kui märkate maamaksuteatel olevates maa kohta käivates alusandmetes ebatäpsusi, tuleb ühendust võtta kas maa-ameti või kohaliku omavalitsusega. Kohaliku omavalitsuse kontaktisiku andmed on kirjas igal maamaksuteatel.

Kuni 64-eurone maamaks mistahes kohaliku omavalitsuse üksuses asuvalt maalt tuleb tasuda ühekorraga 31. märtsiks. Maamaksust, mis ületab 64 eurot, peab tasuma 31. märtsiks vähemalt pool, kuid mitte vähem kui 64 eurot. Ülejäänud osa maamaksust on võimalik tasuda kuni 1. oktoobrini.

Kommentaarid (15)
Copy
Tagasi üles