Ettevõtlusega tegelemine maakondlike arenduskeskuste toel

Andres Huul
, MTÜ Maakondlikud Arenduskeskused juhatuse liige
Copy
Foto: Andres Huul

Ettevõtlusega alustamine algab äriideest. Sageli arvatakse, et ettevõtlusega alustamiseks peab olema originaalne äriidee. Tõepoolest, hea idee võib, aga ei pruugi edukale ärile aluse panna. Kuid avatud turul levivad ideed välgukiirusel ning sageli osutub kõige edukamaks mitte mõne uuenduse turule toonud, vaid seda kõige osavamalt kohandanud või turundanud ettevõte.

Need, kes otsivad oma ettevõtlikkusele väljundit, on ilmselt kindlad äriideed juba mõnda aega meeles mõlkunud. Küsimus on pigem sellest, kuidas oma idee võimalikult edukalt teoks teha.

Ettevõtlusega alustamine

Järgnevalt anname lühiülevaate maakondlike arenduskeskuste peamistest teenustest. Meie üks enim kasutatav tugiteenus on ettevõtlusalane nõustamine. Siia kuuluvad kõikvõimalikud äritegevused alates ettevõtte registreerimisest kuni kindlatele sihtturgudele suunatud ekspordi korraldamiseni.

Pakume veel äriplaani koostamise nõustamist nii alustavatele kui juba tegutsevatele ettevõtetele. Sisukas ja professionaalselt koostatud äriplaan on aluseks mõtestatud tegevusele ning hädavajalik dokument vajalike finantseeringute kaasamisel.

Erinevaid laenu- ja krediiditooteid pakutakse täna ohtralt ning oluline on enne otsustamist põhjalikult kaaluda nende sobivust ning kõike kaasnevaid riske.

Eeltoodud oskusteabest, aga lisaks ka turundusest, personalipoliitikast, tootearendusest ja muudest olulistest ettevõtlusega seotud tegevustest saab kiire ülevaate alustava ettevõtja baaskoolitusel. Või siis juba põhjalikuma käsitluse mõnele konkreetsele tegevusvaldkonnale pühendatud ettevõtluskoolitustel.

Sisult personaalsem koolitustegevus toimub ka mentorklubides, kus on võimalik juba pikaajaliste ettevõtluskogemustega mentoritelt saada häid elulisi nõuandeid oma äri arendamiseks. Just eelkäijate kogemustel põhinevad konkreetsed teadmised on tänasel päeval alustavale ettevõtjale oluline stardikapital oma unistuste poole sammumisel.

Meie ligi poolesaja kogenud konsultandi nõustamisi on huvilistel võimalik saada tasuta üle Eesti.

Kõige olulisem on aga mitte karta oma äriideed tulla konsultantidega ühiselt arutama. Nagu on öelnud vabaturumajanduse üks tuntumaid apologeete Milton Friedman, on riskeerimine eraettevõtluse üdi. Selleks, et võtta kaalutletud riske, tasub äri alustades võtta sammud ette ka omale lähimasse maakondlikku arenduskeskusesse.

Lugu on loodud Euroopa Regionaalarengu Fondi toel.

Copy
Tagasi üles