Erikomisjon: Kranichi tänased deklaratsioonid on korrektselt esitatud

BNS
Copy
Heiki Kranich
Heiki Kranich Foto: Konstantin Sednev

Riigikogu korruptsioonivastane erikomisjon kuulas esmaspäeval ära riigikogu liikme Heiki Kranichi selgitused seoses tema kohustuste ja varadega ning leidis, et tema tänased deklaratsioonid on korrektselt esitatud.

Komisjoni esimehe Katri Raiki sõnul ongi erikomisjoni ülesanne hinnata, kas antud juhul valitseb korruptsioonioht või mitte, teatas riigikogu pressiteenistus. «Kuulasime Kranichi selgitused ära ja leidsime, et tema tänased deklaratsioonid on korrektsed. Kranichi kinnitusel katavad tema ja ta lähedaste varad tekkinud kohustusi,» ütles Raik.

Raik möönis, et komisjonil ei olnud võimalik tutvuda Kranichi Eesti Loto juhatuse esimeheks olemise ajal esitatud deklaratsioonidega, kuna seadus ei kohusta pärast 2013. aastat riigi osalusega äriühingute juhatuse ja nõukogu liikmeid esitama huvide deklaratsioone. Samuti on möödunud Kranichi 2013. aastal esitatud deklaratsiooni seadusest tulenev viieaastane säilitamise kohustus ja deklaratsioonid on hävitatud.

Kranichi pea kohal ripub ligi 275 000-eurone nõue, sest tema käendusega laenu saanud ettevõte W-Trade läks pankrotti, kusjuures laenu andis kõige rikkamaks läänlaseks nimetatud kinnisvaraettevõtja Koit Uusi firma Uuemõisa Invest.

«Leidsime komisjonis, et võiks taastada 2013. aasta eelse olukorra, kus riigi osalusega äriühingute juhatuse liikmed peaksid ka edaspidi huvide deklaratsioone esitama,» ütles Raik. «Komisjoni liikmete hinnangul on liiga lühike ka deklaratsioonide säilitamise tähtaeg.» Raik lisas, et komisjon esitab siiski järelepärimise, kas teised riigi osalusega äriühingute juhatuse ja nõukogu liikmed rahandusministeeriumi haldusalas esitasid pärast 2013. aastat huvide deklaratsioone.

Komisjoni aseesimehe Marek Jürgensoni sõnul leidis komisjon samas, et Kranichi Eesti Loto juhatuse esimeheks olemise ajal tehtud Eesti Loto maja rendilepingu tagamaad vajavad rohkem läbipaistvust. «Selles osas jääb komisjon ootama prokuratuuri otsust, kas prokuratuur algatab Heiki Kranichi suhtes menetluse ning ei sekku prokuratuuri töösse,» ütles Jürgenson.

Heiki Kranich ütles «Aktuaalsele kaamerale,» et ta kirjeldas komisjonile, missugused olid olud ühel ja teisel juhul. «See, mis puudutab Eesti Lotot, see on otsese vale ja faktide kombineerimine ajakirjaniku soovitud suunas. Seda ei saa ma aktsepteerida. Mulle jäi mulje, et komisjon sai aru, missuguse olukorraga on tegemist, missuguse surve alla üritatakse panna iga avaliku elu tegelane,» rääkis Kranich. 

Riigikogu korruptsioonivastane erikomisjon jälgib, et Eesti riigi seadustes sätestatud korruptsioonivastaseid meetmeid rakendataks. Komisjon arutab ja hindab seaduses loetletud ametiisikute võimalikke korruptsioonijuhtumeid, jälgib Riigikogu liikmete tegevuspiirangutest kinnipidamist ja kontrollib huvide deklaratsioone.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles