Liikluses kasutatav mootorsõiduk või selle haagis tuleb registreerida viie tööpäeva jooksul pärast sõiduki Eestis kasutusele võtmist - nii seisab kirjas liiklusseaduses. Registreerimata sõidukiga liiklusest osa võtta ei tohi.
Kõikidel liiklusregistris kirjas olevatel sõidukitel on omakorda seadusest tulenevalt kohustus sõlmida liikluskindlustuse leping. Sõidukitele, mis on liiklusregistris kirjas ja mille puhul seda tehtud ei ole, rakendub sundkindlustus, mille eest esitatakse autoomanikele arve.
Sundkindlustus tekib, kui:
- Sõiduk registreeritakse liiklusregistris ja kindlustusleping jäetakse sõlmimata.
- Sõiduki ajutine kustutamine või peatamine liiklusregistris lõppeb ja leping jäetakse sõlmimata.
- Sõiduki liikluskindlustuse lõppemisest möödub 12 kuud.
See tähendab, et ka hobiautode või sõitmiskõlbmatute masinate omanikud peavad tasuma liikluskindlustust, kui need masinad on arvel liiklusregistris. Eesti Liikluskindlustuse Fond (LKF) on seda põhjendanud järgnevalt: kindlustuskohustus ei sõltu sõiduki kasutamisest või selle kasutamise võimalikkusest, kui see on liiklusregistris arvel.
LKF-i juhatuse liikme Lauri Potsepa sõnul on sundkindlustuse vältimiseks mõistlik liikluses mittekasutatav sõiduk ajutiselt liiklusregistrist kustutada, mida saab teha riigilõivu vabalt. Tulevikus saab ilma lisatasu maksmata masina taas liiklusregistris arvele võtta, kui seda liikluses kasutama hakatakse. Ilma kehtiva liikluskindlustuseta ei tohi sõidukit aga liikluses kasutada. Meeles tuleb pidada, et ajutiselt saab liiklusregistrist sõidukit kustutada kuni 24 kuuks.
Hobiautode puhul on kokkuhoidmiseks teine võimalus sõlmida liikluskindlustus näiteks ainult suvekuudeks, kui neid mingilgi määral liikluses kasutatakse, ning peale sellise kindlustuse lõppu ei teki otsene kindlustuskohustus enne aasta möödumist kindlustuse lõppemisest.