K, 1.02.2023

Lõpuks ometi: Mäoni saab maantee neljarajaliseks

BNS
Lõpuks ometi: Mäoni saab maantee neljarajaliseks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 17
Tallinna-Tartu neljarajaline maantee saab otsa Kosel. Tartlaste huvi on, et neljarealine tee ulatuks nende kodulinnani.
Tallinna-Tartu neljarajaline maantee saab otsa Kosel. Tartlaste huvi on, et neljarealine tee ulatuks nende kodulinnani. Foto: Toomas Huik

Maanteeamet kuulutas välja Võõbu–Mäo maanteelõigu neljarajaliseks ehitamise hanke, mille eeldatav maksumus on 73 miljonit eurot. 

Võõbu–Mäo vaheline lõik on viimane Kose–Mäo neljarajalisest maanteelõigust, mis peaks valmima 2022. aastaks. Võõbu–Mäo 16 kilomeetri pikkuse lõigu ehituse algus on planeeritud 2020. aasta kevadeks, teatas amet. 

Teelõik asub Tallinna–Tartu–Võru–Luhamaa maantee kilomeetritel 64,2–80,2. Tegemist on siseriiklikult tähtsa maanteega, mis ühendab üheksat maakonda pealinnaga ning Luhamaa piiripunktiga.

Uus tee rajatakse lõigu esimeses pooles ehk Võõbust Annani praegusest maanteest paremale poole. Lõigu teises pooles ehk Annast Mäoni ehitatakse uus tee osaliselt praegusest maanteest vasakule ja osaliselt kattub tee praeguse trassiga.

Võõbu–Mäo vahelise vahemaa läbimise teekond lüheneb tänu uuele teele ligi kaks kilomeetrit. Uue trassi esmane ülesanne on teenindada läbivat liiklust. Liiklusohutuse tõstmiseks on ristumised kõrvalmaanteede ja kohalike teedega lahendatud eritasandiliselt.

Teelõigule on ette nähtud viis suuremat rajatist: Puiatu ökodukt, Anna liiklussõlm, Korba ja Võõbu viaduktid ning Kükita sild. Kavandatud on müratõkkevallid ja -seinad ning parkla.

Kose–Mäo 40-kilomeetrine uus 2+2 tee lühendab Tallinna–Tartu–Võru–Luhamaa maanteed 5,3 kilomeetri võrra. Ajaline võit on võrreldes praegusega kuni üheksa minutit, mis tuleneb nii lühenenud teekonnast, suuremast liikumiskiirusest kui ka tänasest olukorrast, kus tihtipeale tuleb liikuda sõidukite kolonnide tekke tõttu piirkiirusest aeglasemalt. Autokolonnidest möödasõidud tekitavad ohtlikke olukordi, mis suurendavad liiklusõnnetuste arvu.

Võõbu–Mäo lõigu projekteerisid Reaalprojekt OÜ ja Novarc Group AS. 

Märksõnad
Tagasi üles