Praegusel ajal on väga selgelt sätestatud piirid, mis on lubatud, mis mitte. Sisuliselt igasugune tegevus, mis inimese vaimset, emotsionaalset või füüsilist tervist ohustab, on mõistetav psühhosotsiaalse ohutegurina.
Aga sellegipoolest näen liiga sageli, kuidas nendest piiridest, kas teadmatuse või hoolimatuse tõttu üle sõidetakse. Näiteks hiljuti kirjutas mulle murelikult üks inimene, et töötades osalise koormusega koristajana ja oma tööd väga armastades, on ta sattunud olukorda, kus tema uus ülemus viimased kuu aega sunnib teda minema objektidele, mis tal üle jõu käivad ja vilistab tema tervislikele piirangutele.
Pane tähele
Postimees kirjutas eelmisel nädalal, et tööinspektsioon saab iga päev 10–15 telefonikõnet, kus inimesed küsivad nõu töökiusamise kohta ning see arv aina suureneb, mis teeb inspektsiooni ärevaks. Loe pikemalt artiklist «Töökiusamine kasvab Eestis hoogsalt».
Inimene oli kuulekalt edasi tööl käinud, aga siis oli tervis jupsima hakanud ja stressitase magamatuse ja ärevuseni viinud. Vaatasime siis koos, kust ta abi saab ja avastasime, et nende firmal on olemas ka personaliosakond, kes peaks selliste murede korral aitama. Lõpuks olukord lahenes, kuid see peaks olema ettevõttesisene asi märgata ja hoolitseda.
Samas, see on leebe näide. Olen oma klientide kaudu kuulnud ka meditsiiniasutusest, mille juht oma naistöötajaid (aastal 2019!) kanadeks sõimab, premeerib vaid neid, kes terve tööpäeva kohal istuvad, mitte neid, kes head tööd teevad, ja võltsib rahuolu-uuringu tulemusi kodulehel, et haigekassa lepingule vastata. Töötajad aga toimetavad kuulekalt edasi ja käivad vahepeal wc-s kas nutmas või võtavad haiguslehe.