Inkassode ja kohtutäiturite sõnul võetakse järelmaksu küll kergekäeliselt, kuid selle tagasi tasumisega ollakse hoolsamad kui teiste laenutoodete puhul.
Inkasso järelmaksu-võlgnikest: külmkapi eest üheotsapiletit ei osta
Eile kirjutas Postimees, kuidas enamikke laenutooteid reklaamitakse intressi järgi, mistõttu võib kampaaniate ajal sageli näha loosungeid nagu «esimesed kuus kuud 0% intress.» Loosungis reklaamitu ei näita aga tegelikku hinda ning intressi asemel peaks vaatama krediidi kulukuse määra ehk seda, kui palju järelmaks keskmiselt kokku maksma läheb.
Näiteks tuleb 1525-eurose külmkapi eest käia 48-kuulise järelmaksu korral välja 2452.32 eurot. Intress on küll 12,5%, kuid krediidi kulukuse määr 28,85% aastas.
Julianus Inkasso juht Ülar Maasalu ütles, et järelmaksust tekkinud võlanõuete maht ei ole viimastel aastatel tõusnud, küll on aga tõusnud keskmine võlasumma. Ta lisas, et üldiselt on järelmaksu korral tasumise korrektsus parem kui tavaliste laenutoodete puhul. «Naljaga pooleks võib öelda, et külmkapi eest üheotsapiletit Austraaliasse ei osta. Või vaiba ostab ikka see, kellel on vaipa kuhugi panna. Laenurahaga on aga võimalik teha mida iganes,» ütles ta.
Konkreetset statistikat selle kohta, kui palju järelmaksu võtmisega võlgu jäetakse, pole. Kohtutäitur Risto Sepp ütles hetkel ei ole täitemenetluses tunda järelmaksuga seotud nõuete kasvu, kuid küsimus ei ole niivõrd täitemenetluses, vaid teadlikus tarbimises. «Isegi, kui sul on külmkappi vaja, siis sa peaksid ostma sellise kapi, mis vastab su vajadusele. Pole vaja uhket klaasustega külmikut, vaid valida tuleb selline, mille järelmaks on ka jõukohane,» pani Sepp südamele.
Kohtutäiturite ja pankrotihaldurite koda käib gümnaasiumides ja kutsekoolides noortele vastutustundlikust tarbimisest rääkimas. «Inimesed võtavad liiga kergekäeliselt järelmaksu. Meie ümber on palju kirevaid reklaame ja ühel hetkel suruvad nad ratsionaalsuse alla ja teevad emotsioonide ajel vale otsuse. Järelmaksu intress on väga kõrge ja järelmaksu taotlemine käib väga kergelt. Kokkuvõttes tõmmatakse inimene kampaaniatega rattasse,» ütles Sepp.