T, 5.12.2023

Puust ja roheliseks: jõulupuu valiku rääkimata nipid

Magnus Altküla
, Tarbija toimetaja
Copy
Foto: John Minchillo/AP/Scanpix

Jõulupuu valimine müügiplatsil pole üldiselt liialt keeruline ja peamised määrajad on ikka puu kõrgus, selle kuju ja ostjapoolse ümberistutamise huvi olemasolu, mispuhul võib jõuludeks hankida ka potikuuse. Silmas tasub aga pidada ka mõningaid vähem ilmselgeid aspekte nii jõulupuu hankimisel kui ka hooldamisel.

Müügiplatsilt kuuske valides tasub pilkupüüdnud puud põhjalikumalt uurida. Hea nipp on sõrmedega okstest läbi tõmbamine, tüve poolt oksa poole, kirjutab Metsaühistu. Kui oksalt pudeneb ohtralt okkaid, on puu juba kuivamisjärgus ja tasub ostmata jätta. Samuti on kasulik teada oma kodu lagede kõrgust ja ostmisel või metsast hankimisel kaasa võtta mõõdulint, kuna silmamõõt võib petta ja väliruumis sobiv tundunud kuusk võib osutuda liigkõrgeks.

Kui on huvi metsast ise kuusk hankida, peab selleks erametsa puhul kindlasti omama metsaomaniku luba. Riiklikust metsast tohib jõulupuid võtta tasu eest ja sobivatest kohtadest, mis on ära märgitud kaardil. Riigimetsast tohib võtta puid ainult sealt, kus neil pole lootust suureks kasvada - teede ja kraavide servadest, elektriliinide- ja vana metsa alt. Metsanoorendikust või kaitsealalt ei tohi kuuski raiuda. Seda sõnab RMK koduleht ja kinnitas ka nende kommunikatsioonispetsialist Kadri Masing, kelle sõnul on metsast jõulupuu valimisel olulisim just puu lubatud alalt hankimine. Enne puu raiuma minemist peab selle eest maksma ning makse tegemist tõendav SMS või maksekorraldus peab metsa puu järele minnes kaasas olema. RMK ja Keskkonnainspektsiooni töötajad kontrollivad seda pisteliste reidide käigus.

«RMK inimesed liiguvad pidevalt riigimetsades ringi ja panevad tähele inimesi ja peresid, kes üheskoos jõulukuuski toomas käivad. Kui jääb silma, et kuuske otsitakse sealt, kust seda raiuda ei tohi, siis juhitakse sellele tähelepanu ja juhatatakse kohta, kust võib oma perele jõulukuuse valida. Oleme varasemalt juba tähele pannud, et jõulukuuski tuuakse koos peredega ja sugulastega ühise metsaretke käigus ausalt ja nende eest korralikult tasudes,» sõnas RMK peametsaülem Andres Sepp.

Kuuske valides tasub tähele panna, et kõige tervema proportsiooniga on puud, mille võra on veidi laiem, kui pool kuuse pikkust, sest sel puhul ei ole oksad liiga pikad ning murdumisohus. Samuti peaks jälgima, et kuusel poleks väga pikaks veninud latva, kuna selline puu võib juurteta kergesti tasakaalust välja minna. 

Talitamine pärast jõulupuu hankimist

Oluline teave Metsaühistu poolt on, et kuuske ei tohiks kohe sooja tuppa viia, vaid ta tuleks jätta umbes ööpäevaks mõnda jahedamasse ruumi «kohanema.» Seda seepärast, et puu vajab ülessulamiseks ja temperatuurimuutusega harjumiseks üleminekuperioodi. OÜ Kangro on selleks puhuks andnud ka ruumide soovitusi, kus puud enne elutuppa toomist hoida: garaažis, keldris, trepikojas, kuuris, kinnisel rõdul või terrassil. Puu tüvi peaks aga kindlasti ka sellel kohanemisajal vees olema.

OÜ Kangro soovitab lisaks, et kui ühtegi taolist ruumi pole, kõlbab hädapärast esimese peatusena ka vannituba, kus kuuse tüvi tuleks vette panna ning võra turgutada jaheda veega. Veepritse operatsiooni peaks kordama iga paari tunni tagant. Kuuse veega piserdamine on iseenesest soovitatav kogu kuuse toasoleku ajal. Tuleb lihtsalt tähele panna, et juhul kui kaunistustena kasutatakse elektriküünlaid, on need piserdamise ajaks välja lülitatud. 

Kui kuusk on juba tuppa toodud, peab regulaarselt tema veeanumat kontrollima, kuna eriti esimestel päevadel tarvitab kuusk mitmetes liitrites vedelikku. Kangro spetsialistide kohaselt tuleb kuusk toatingimustes ka toasooja, mitte külma vette asetada, ning nad on lisaks kirjutanud, et «hoolduse puhul on kõige tähtsam, et vahetult enne vette paigutamist tehtaks tüve otsast vähemalt 2-sentimeetrine lõige.» Seda seepärast, et kuivale jäädes moodustub kuuse alla vaigust kork, mis takistab puul vee tarvitamist. Kui puu on juba kuivale jäänud, tuleb tüve otsast (taaskord) seib maha lõigata. 

Kuuseveele võib turgutuseks lisada ka lõikelillede säilitamiseks mõeldud pulbrit. Puukoor peab nii kuusel kui ka nulul kindlasti vette ulatuma, et puu saaks piisavalt vedelikku kätte. Lisaks sellele ei tohiks kuuse asukoht toas olla otse soojuskolde - radiaator, ahi, kamin - kõrval. 

Peamine viga, mida inimesed OÜ Kangro hinnangul teevad, on kuusetüve alumise otsa koorimine, mida ei tohiks teha isegi siis, kui puu seisab terve jõuluaja veega täidetud kuusejalas, kuna puu joob koore vahelt. «Ehkki tüve ei tohi koorida, võib sinna puurida iga paari sentimeetri järel auke ja sel moel kuuse janu leevendada,» on lisatud OÜ Kangro infolehel. 

Kuusk pole ainuke valik

Kuigi kuusk on see kõige traditsioonilisem jõulupuu, on viimastel aastatel läinud moodi ka pehmeokkaliste nulgude soetamine, mida vähemteravad silmad tihti kuusest välimuse järgi ei eristagi ja millel on kuusega võrreldes eeliseks väiksem okaste pudenemine. Küll aga on nad kuuskedest kallimad. 

Veel on aga variant ka üldse mitte elusat puud soetada, juhul kui ei soovita tegeleda elusa jõulupuu hooldamisega ning ollakse vastu nende maharaiumisele. Sel puhul on võimalik endale hankida kunstpuu, mille saab soetada täpselt oma maitse järgi ning mis on kasutatav aastast-aastasse. Peamine mõttekoht kunstpuu hankimisel on see, kus teda aastaringselt hoiustada. 

Samuti on võimalik nn jõulupuuks ehtida täiesti omalaadne struktuur, nagu demonstreerib hästi sel aastal Viimsisse püstitatud monument-jõulupuu. Tuleb lihtsalt enda loomingulisus tööle panna ja mõelda, kuidas oma peres jõulumeeleolu tekitada, pidades meeles, et eelkõige võiks olla tegu just pere- ja sõprusväärtusi tähistava aja, mitte tarbimispühaga.

Viimsi 2019. aasta «jõulupuu», mis koosneb IBC konteineriraamidest ja plastikkanistritest.
Viimsi 2019. aasta «jõulupuu», mis koosneb IBC konteineriraamidest ja plastikkanistritest. Foto: INTS KALNINS/REUTERS/Scanpix
Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles