Helme: majanduskasvu taga on alkoaktsiisi langetus (41)

Sven Randlaid
, Toimetaja
Copy
Rahandusminister Martin Helme (EKRE).
Rahandusminister Martin Helme (EKRE). Foto: Sander Ilvest

Eesti majanduse kolmanda kvartali head näitajad, nagu ka palgakasvu omad, ei üllata, sest see on alkoaktsiisi langetamise tulemus, arvab rahandusminister Martin Helme (EKRE). Ta peab võimalikuks ka diisliaktsiisi langetamist.

Helme kirjutab sotsiaalmeedias, et reedel avaldati selle aasta kolmanda kvartali majanduskasvu näitajad, mis üllatasid positiivselt. Vaid mõni päev varem avaldati välja palgakasvu statistika, mis näitab samuti väga head kasvu.

«Eriti peaks kõik rõõmustama palga reaalkasvu üle, sest see on see osa suurenenud tulust, mis on tegelik ostujõu kasv, kui inflatsioon maha arvutada. See oli ligi kuus protsenti!» kirjutab rahandusminister.

Kui paljudele ekspertidele tulid positiivsed näitajad üllatusena, siis Helme sõnul teda need küll ei üllata. Hea palgakasvu üheks vedajaks on tema hinnangul teenindussektor ja kaubandus püsib hoolimata inimeste ettevaatlikumaks muutunud ootustest heal tasemel. «Tänu palgakasvule on väga kenas ülelaekumises tööjõumaksud ja samuti näitab kardetust paremat laekumist käibemaks,» märgib Helme.

«Ma siis aitan natuke neid eksperte, kes kukalt kratsivad et miks ja kuidas. Selle taga on väga olulisel määral otsus langetada alkoholiaktsiisi. Mäletame kõik suvel seda ilkuvat mõnitamist, et tegu on joodikutele kummardusi tegeva valitsusega? Tegelikult tõi see otsus eesti inimeste ostud Lätist tagasi (ja trend jätkub, näeme seda igakuistest maksuaruannetest) ning pööras tõusule seni languses olnud Soome turismi,» leiab rahandusminister.

Ta juhib tähelepanu sellele, et soomlased ei osta siit sugugi mitte ainult viina, vaid käivad ka hotellides, spaades, restoranides ja mujal. «Teisisõnu, toovad raha kaubandusse ja teenindussektorisse ning aitavad seal suurendada käivet ja tõsta palkasid. See läheb tihtilugu meelest, kui räägime aktsiisidest.»

«Me vaatame aktsiisilaekumisi, mis muide on ka pärast langetamist eelarve tasemel, ehkki määr on veerandi võrra madalam, aga alkoholiaktsiisil on palju ulatuslikum mõju ülejäänud majandusele ja teistele maksudele. Varem oli see mõju negatiivne, nüüd selgelt positiivne!» märgib Helme.

Tänu suvisele aktsiisilangetusele on rahandusministri sõnul meil nüüd ka suuremad maksulaekumised just tööjõumaksude ja käibemaksu osas. «Palgatõus ja hea käive kaubanduses aga tõstabki majanduse mahtu. Ja mõistagi võib öelda, et majanduskasv on ekspordi nägu, aga selle ekspordi sees on ka turismitulu.»

Helme märgib lõpetuseks, et kõik need argumendid, ehkki veidi teise nurga alt, kehtivad ka diisli aktsiisi langetamise toetuseks.

Tagasi üles