Eelmisel nädalal võttis Rimi rutiinsed proovid külmköögi salatiosakonna puhastamata töölaualt. Sel nädala saabunud tulemused näitasid Listeria monocytogenes'e bakteri leidu.
Must reede Rimis: 39 tootel listeeriakahtlus (32)
«Tegemist oli tööpinnaga, mis puutus kokku salati valmistamiseks kasutatavate materjalidega,» sõnas Rimi kvaliteedijuht Algis Murumaa. «Oleme kahtlusalused toorained samuti saatnud testimisele – need vastused saabuvad järgmise nädala jooksul. Leiust on teavitatud nii hankijaid kui ka veterinaar- ja toiduametit. Nemad on omakorda asunud neid tooteid ja toorainet uurima.»
Korduskontrolli vastused tööpindadelt võetud proovide kohta tulevad esmaspäeval. Välistatud pole ka see, et kordusproovid on puhtad. Ettevaatusabinõuna eemaldab Rimi siiski müügilt kõik värsked salatid ning on peatanud ka nende edasise müügi kuni uute proovide saabumiseni.
Murumaa märkis, et nad ei tea veel ka seda, kas listeeriat on konkreetsetes toiduainetes üle piirnormi või kas seda üldse seal on, kuid Rimile on kõige olulisem klientide ohutus. «Seetõttu otsustasime eemaldada kõik Rimi köögi värsked salatid, mis antud tööpinna või võimalike nakatunud toorainetega kokku puutusid. Tuletan meelde, et ohutus koguses pole listeeria tervisele kahjulik ning korralikult kuumtöödeldud toodetes seda ei esine.»
Rimi keskköögis algab täna põhjalik suurpuhastus, mis kestab homme õhtuni. Mitte ühtegi värsket salatit Rimi köögist enne ei väljastata, kui on tulnud kinnitus, et nii tööpinnad kui tooraine on puhtad. Samuti võttis Rimi kasutusele kiirtestiseadme, millega saab tööpindadelt võetud proove analüüsida ning mis annab vastuse 24 tunni jooksul.
«Teeme tihedalt koostööd VTAga ning nende ametnikud on meil abiks ka antud juhtumi puhul. Võtame olukorda täie tõsidusega ning tarvitusele kõik abinõud, et taolisi juhtumeid edaspidi ennetada. VTA küll ei andnud meile korraldust tooted eemaldada, kuid ettevaatusabinõuna teeme seda siiski,» rääkis Murumaa. «Olukord on kahetsusväärne vaatamata meie pingutustele tagada igakülgne toiduohus. Meie jaoks on kõige tähtsam välistada täielikult oht tarbijatele. Kontrollime kõike tõsise põhjalikkusega, kuna listeeria teema on väga hell nii tarbijatele, edasimüüjatele kui ka tootjatele. Iga ebatäpne või ebatõene väide kahjustab kõiki osalisi, mistõttu vastutustundlikkus on täna kõigi toiduga tegelevate poolte peamine märksõna.»
Müügilt eemaldatud tooted:
Kikerherne-kinoasalat 1kg
Kinoa kanalihasalat 250g
Kikerherne-kinoasalat 250g
Täisterapastasalat 250g
Sinihallitusjuustu-spinatisalat 250g
Spinati maasika-rabarberi dessert 140g
Pardi-tatrasalat 300g
Itaalia pastasalat 300g
Täidetud munad 220g
Eelroog soolaheeringast 330g Rimi
Võileivatort lõhega 500g Rimi
Võileivatort kiluga 500g Rimi
Kasukasalat 380g Rimi
Retrovaagen 500g
Kasukasalat 2kg
Rosolje 2kg
Kartuli-singisalat 2kg
Sünnipäevasalat 2kg
Sünnipäevasalat 500g
Kartuli-singisalat 200g
Kartuli-singisalat 500g
Rosolje 500g
Kartuli-lihasalat 500g
Lihtne kartuli-munasalat 300g
Must leib kiluga 550g
Kasukasalat 1kg
Sünnipäevasalat 1kg
Kartuli-singisalat 1kg
Rosolje 1kg
Kartuli-lihasalat 1kg
Lihtne kartuli-munasalat 1kg
võileivatort tuunikalaga 1kg
Must leib kiluga 550g
Täidetud muna-singirullivaagen 1kg
Retrovaagen 500g
Täisterapastasalat 600g
Kikerherne-kinoasalat 600g
Kinoa-kanalihasalat 600g
Sinihallitusjuustu-spinatisalat
Ohtliku haiguse põhjustaja
Listerioos on bakteri Listeria monocytogenes põhjustatud nakkushaigus, mis avaldub palaviku, meningiidi ehk ajukelmepõletiku või seedetraktihäiretena, vahendab terviseamet.
Peiteperiood kestab 3 kuni 70 päeva, keskmiselt 3 nädalat. Haigus esineb mitmesuguste kliiniliste vormidena:
Täiskasvanute listerioos väljendub tavaliselt meningiidina, mille korral palaviku tõustes algab visa ning süvenev peavalu, kaasub iiveldus ja oksendamine. Koos sellega ilmneb ka silmade valguspelgus ehk fotofoobia. Tekib kuklalihaste kangestus ning teadvus võib häguneda.
Haiguspuhangute põhjuseks on saastunud loomsete toiduainete tarvitamine, sh ebapiisavalt kuumtöödeldud lihatooted, pastöriseerimata piim ja sellest toodetud juustud, toores puu- ja köögivili.
Listerioosi riskigruppi kuuluvad rasedad, vastsündinud, vanurid, organtransplantaatide retsipiendid ja immuunpuudulikkusega inimesed. Inimesed, kes kannatavad krooniliste haiguste all, nagu vähkkasvajad, diabeet, südamehaigused, aids või alkoholism, kuuluvad samuti riskirühma.