«Kui me räägime tarbijakrediidi lepingust, ja mõni teenuse pakkuja esitab seal tarbijale ebasoodsamaid tingimusi, siis on tegemist tühise lepingutingimusega. Tarbija saab ikkagi kasutada seaduses kirjas olevat õigust,» täpsustas Helemäe.
Tarbijakaitse soovitused laenuvõtjale
• Alati tuleb oma maksevõimet adekvaatselt hinnata ehk arvestada kõiki oma igakuiseid väljaminekuid ja laenu võttes selle suhtes ka aus olla. Laenu ei tohi võtta kergekäeliselt.
•Tuleb endale selgeks teha, mis võib juhtuda siis, kui sa ei ole enam maksevõimeline.
•Tuleb hinnata oma võimalusi laenu koos intressidega tagasi maksta. Tihtipeale inimesed ei mõista, mida tähendab intress ning arvavad ekslikult, et tagasi tuleb maksta sama summa, mis laenati.
•Alati tuleb hoolikalt lepingutingimused läbi lugeda ja kui midagi jääb selgusetuks, siis see üle küsida.
•Kui ei suuda enam oma võlgu maksta või on muud makseraskused, siis ära ignoreeri tekkinud olukorda, vaid suhtle krediidiandjaga. Laenuandjaga suhtlemist ei tasu karta. Veelgi enam: kui makseraskustega ei tegele, võib see minna inkasso kätte. Sellisel juhul lisanduvad veel ka inkassofirma sissenõudmiskulud.
•Sõbrale laenu käendades mõtle korralikult järele, sest sellega võtad sa endale alati kohustuse laenu eest vastutada.
Veel lisas TTJA kommunikatsiooniekspert ka hoiatuse kahtlaste laenuskeemide suhtes, tuues välja, kuidas TTJA poole on pöördunud kliendid, kelle käest üritatakse välja petta suuri summasid seoses laenulepingu tasudega. «Meie poole on pöördunud inimesed, kellele jäetakse mulje, et nad saavad laenu, olenemata sissetulekust ja varasemast maksekäitumisest. Tarbija esitab laenutaotluse, siis saadetakse talle laenuleping, mille ta allkirjastab. Lepinguga jäetakse mulje, et kõik korrektne. Peale lepingu allkirjastamist saab tarbija kirja, kus palutakse kanda nende kontole lepingutasu, selleks, et laen väljastataks. Lisaks lepingutasule nõutakse hiljem aga ka ülekandetasusid ja kindlustustasusid. Juhul kui tarbija ei soovi enam juurde maksta, vaid laenu saada, saadetakse talle kiri, et veel üks lepingutasu on maksmata, ja peale seda tehakse kohe makse ära. Selliste skeemide puhul võivad kahjud ulatuda tuhandetesse eurodesse,» selgitas Helemäe.
TTJA soovitab inimestel olla eriti tähelepanelik selliste laenupakkumiste suhtes, mille saamise eelduseks on see, et inimene teeb enne laenu saamist laenajale makseid. Tarbija saab end kõige paremini kaitsta, kui kontrollib teenuse pakkuja tausta ja kasutab läbipaistva ettevõtja teenuseid. Kui ettevõtja on tarbijale tundmatu ja kiirustab teda takka, ja kui pakkumine tundub liiga hea, et olla tõsi, siis on ilmselt tegemist pettusega.