- Neljauisulise jääsurfikelgu saab maismaal sõitmiseks varustada ka ratastega
Pärnu Aloha veespordikooli noored ehitasid endale talvehooajaks oma kätega jääsurfikelgu. Lisaks juba valminud prototüübile ootavad lõpuni ehitamist veel neli kelku.
Pärnu Aloha veespordikooli noored ehitasid endale talvehooajaks oma kätega jääsurfikelgu. Lisaks juba valminud prototüübile ootavad lõpuni ehitamist veel neli kelku.
2019. aasta sügishooajal veetsid Aloha veespordikooli surfitrenni noored igal nädalal ühe trenniaja hoopis MakerLab Pärnu ühistöökojas, kus meisterdati valmis talvel jää peal surfamiseks kasutatav uisukelk. Kogenud juhendajate näpunäidete järgi valminud surfikelk sobib noortele ja kergematele sõitjatele.
Mõte ehitada ise endale jääsurfikelgud tekkis Aloha Veespordikooli peatreeneri Eleri Birki sõnul pärast eelmisel talvel korraldatud tutvumispäeva, kui surfitrenni noored said proovida talisurfi päris tippvõistlejate kelkudel.
«Kõigile meeldis, aga firmakelk maksab palju. Mõtlesime, et ehitame treeningkelgud ise ja anname nutiajastu lastele võimaluse midagi oma kätega luua,» selgitas Birk. Ideed asus toetama MakerLab Pärnu ühistöökoda, kes pakkus välja ruumid ja tööriistad, millega noored kelkude detailid valmis meisterdasid.
MakerLab Pärnu eestvedaja, tööõpetuse õpetaja Americo Kaevand ütles, et tal on noorte surfajate üle hea meel, sest noored saavad koos praktiliste töövõtete omandamisega valmistada ka midagi endale vajalikku ja meeldivat.
Pärnus valminud noorte surfikelk on täiskasvanute omast pisut lühem, kuid sarnaneb muidu tippvõistlustel kasutatavatele neljauisulistele slaalomikelkudele. Aloha Veespordikooli kelk ei ole siiski ühegi tuntud toote koopia, vaid originaallooming.
«Uurisime küll tehasekelkude jooniseid ja pidasime nõu jääpurjekate ehitajatega, kuid tegime siiski oma mudeli,» selgitas Birk.
Kelgu disainimisele aitasid kaasa jääsurfi maailmameister Boris Ljubtšenko, MakerLabi eestvedaja Americo Kaevand ning Viljandi jääpuretajad Tõnis Salong ja Koit Teder.
Noored tegid kaasa kõik surfikelgu valmistamise etapid alates projekti joonestamisest kuni monteerimiseni.
Lisaks juba valminud kelgule loodavad Aloha Veespordikooli noored lõpuni ehitada veel neli surfikelku, mis annaks võimaluse korraldada ka omavahelisi mõõduvõtmisi ning minna võistlustel välja suurema tiimiga. Kelkude lõpuni ehitamiseks vajalike materjalide ja osade soetamiseks esitas Aloha Veespordikool taotluse kohaliku omaalgatuse programmi KOP sügisvooru.
Surfikelgu roolimiseks kasutatakse rulapuksidel liikuvaid uisutalasid, kelgule kinnitatakse tavaline purjelauapuri. Kelgul püsimist hõlbustavad jala-aasad ja libisemist vältiv kummist matt. Surfikelgule saab uiskude asemel alla panna rattad ning sõita sellega asfaldil või märjal rannaliival.
Surfikelgu juhtimine on sarnane rulasõidule, alus pöörab selles suunas, kuhu teda kallutatakse ja pöörde raadius sõltub kallutamise tugevusest. Jääl või maa peal sõitmiseks kasutatakse tavalisi purjelauapurjesid. Et veetakistus on suurem kui libisemistakistus jääl või veeretakistus maal, tuleb surfikelgul sama tugevusega tuule korral kasutada väiksemat purje kui vees surfates.
Jääsurf on Eestile oluline spordiala
Aloha Veespordikool on Pärnus aastaringselt tegutsev spordikool, mille põhierialaks on purjelauasõit. Õpitakse ja treenitakse ka teisi veespordialasid, nagu lohesurf, kajakisõit ja aerusurf. Suvel toimuvad treeningud Aloha Surfikeskuses Pärnu rannas, talveperioodi üldfüüsilised trennid tehakse koos Pärnu Jahtklubi Purjespordikooliga võimlas, ujulas ja jõusaalis. Spordikoolis on 15 noorsportlast, treenitakse 3-4 korda nädalas.
Kui uued surfikelgud valmis saavad ja jääolud võimaldavad, loodab peatreener Birk talvisesse treeningkavasse lisada ka jääsurfi.