T, 28.11.2023

Ligi kolmandikul eestlastest on see kahjulik telerivaatamise harjumus

Tarbija24
Facebook
Comments
Piirangutega kaasnes väiksem liikumisaktiivsus.
Piirangutega kaasnes väiksem liikumisaktiivsus. Foto: Pexels

Norstati Baltikumis läbi viidud telerivaatamise uuringust selgus, et ligi kolmandikul Eesti inimestest ehk 29% on teler magamistoas, mida seal ka vaadatakse. See on uneteadlaste sõnul üks peamisi hea une rikkujaid.

Samsungi tellitud uuringu kohaselt on televiisori kõige populaarsemaks kohaks kodus elutuba (88%), kuid magamistoas on see 29% vastanutest. Samsungi tootekoolitaja German Baranovi sõnul tähendab see, et inimesed vaatavad telerit tavaliselt kuni magamajäämiseni, mis rikub une kvaliteeti.

«Uneuurijad on üksmeelel, et telerivaatamine tuleks lõpetada vähemalt pool tundi enne magama jäämist, et aju saaks rahuneda ning end kosutavaks uneks ette valmistada. Selleks on väga hea tegevus näiteks raamatu lugemine,» soovitas Baranov.

Kõige populaarsemad tegevused telerivaatamise ajal on söömine, mida harrastab 72% vastanutest, ning samal ajal telefonis surfamine (59%). Üle poole uuringule vastanutest (51%) teevad korraga süüa ja vaatavad telerit ning 47% armastab teleri vaatamise ajal koristada.

«Söömine telerivaatamise ajal ei ole iseenesest halb – kui ekraanil toimuv köidab inimest sedavõrd, et söömise tempo on aeglasem, saab kõht vähema toidukoguse peale täis. Samas võib pingeline krimifilm panna inimese just rohkem õgima ning seetõttu tuleks kindlasti jälgida, millist programmi söömise ajal vaadata,» kommenteeris Baranov.

«Üllatav on see, et 25% vastas, et nad vaatavad telerit töö tegemise ajal – see ei ole küll kasulik, kuna tööviljakus langeb tähelepanu hajumisel kohe kindlasti ning mehaaniliste seadmetega töötamisel peaks olema teleri vaatamine lausa keelatud,» ütles Baranov veel.

Uuringust selgus, et Eesti inimeste telerivaatamise harjumustesse on tugevalt juurdunud telerivaatamine kogu perega – seda harrastab 59% vastanutest. 38% küsitletutest eelistab vaadata telerit üksi.

Tervet Baltikumi hõlmanud küsitluse viis läbi uuringufirma Norstat, Eestist osales uuringus 1013 inimest.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles