E, 20.03.2023

Hongkong näitab, et Apple tantsib üha enam Pekingi muusika järgi

Rait Piir
, reporter
Hongkong näitab, et Apple tantsib üha enam Pekingi muusika järgi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
HKmap.live iOS rakendus võimaldas protestijatel anda teada politseinike asukohtadest.
HKmap.live iOS rakendus võimaldas protestijatel anda teada politseinike asukohtadest. Foto: TYRONE SIU / REUTERS

Apple'i sügavad ärisidemed Hiinaga muudavad USA elektroonikahiiglase väga tundlikuks Pekingi kriitikale. Seetõttu on Apple asunud eemaldama oma teenustest kõike, mis võiks kommunistlikku parteid vähegi pahandada. 

Hiina on juba tuntud selle poolest, et nad võivad lõigata oma hiiglaslikult turult ära iga ettevõtte või organisatsiooni, kes julgeb kritiseerida valitsevat režiimi. Alles hiljuti tabas näiteks USA korvpalliliigat NBA ebameeldiv üllatus, kui nende Hiina ettevõtetest partnerid hakkasid ükshaaval lahti ütlema koostöölepingutest, sest meeskonna Huston Rockets juhtivtöötaja oli avaldanud Twitteris toetust Hongkongile. Arvestades, et voogedastuslepingud ettevõtetega nagu Hiina Tencent hõlamavad miljardeid dollareid, siis on korvpalliliiga jaoks tegu laastava hoobiga. 

NBA juhtum illustreerib ilmekalt, et Hiina valitsus on väga kerge solvuma ning Apple, kelle tarbijaelektroonikast enamik valmistatakse Hiinas, ei saa võtta mitte mingisuguseid riske. Hiina on teadupärast Apple'i suurim turg ja üleüldiselt suurim mobiiltelefonide turg maailmas. Veel sellel nädal kritiseeris Hiina riiklik propaganda Apple'it Hongkongi protestidele kaasaaitamises ja ettevõte pidi midagi kiiresti ette võtma, et Pekingi võimukoridorides plusspunkte võita. 

Apple eemaldas kolmapäeval oma Hiina App Store'i rakenduste poest USA meediaväljaande Quartz uudisterakenduse, mis on laialdaselt kajastanud Hongkongis toimuvaid proteste ja seal esinevat politseivägivalda. Quartzi veebileht on nüüdseks blokeeritud kogu Mandri-Hiinas. Quartzi tegevjuhi sõnul said nad Apple'ilt teate, et nende rakendus pakub sisu, mis on Hiinas ebaseaduslik. 

Selle nädala alguses eemaldas Apple värskest iOS 13 operatsioonisüsteemist Taiwani lipuga emoji neilt kasutajatelt, kes paiknevad Hongkongis või Macaus. Ettevõtte sõnul tuli see palve Hiina võimudelt.

Möödunud nädalal eemaldas Apple oma rakenduste poest ühisloomelise, vabatahtlike poolt hallatava rakenduse HKmap, mis võimaldas Hongkongi protestijatel jälgida reaalajas politsei liikumisi. Apple ütles toona pressiteate vahendusel, et rakendus võimaldas kurjategijatel viia läbi varitsusi ja korraldada vargusi piirkondades, kus politseid parajasti polnud. 

Juulis eemaldas Apple oma Hiina rakenduste poest kõik VPN (virtuaalne privaatvõrk) rakendused, mis võimaldasid hiinlastel pääseda mööda tsensuurialgoritmidest ja näha keelatud lehekülgi nagu Facebook ja Google. 

Aprillis eemaldas Apple oma Apple Music'u muusikaedastusteenusest kõik Hongkongi artistide laulud, mis rääkisid demokraatiast ja/või kritiseerisid Hiina valitsust. 

Märksõnad
Tagasi üles