E, 2.10.2023

Paldiskisse rajatav imejaam sai Euroopast raha

BNS
Facebook
Comments 8
Raha. Foto illustratiivne.
Raha. Foto illustratiivne. Foto: WMP Traffic / SWNS / WMP Traffic / SWNS

Alexela arendatav 500-megavatine pump-hüdroakumulatsiooni elektrijaama projekt sai Euroopa Ühendamise rahastu (CEF) 2019. aasta energiavoorust ligi 1,2 miljoni eurose toetuse, millega rahastatakse ehituse alustamiseks vajalikke uuringuid.

Alexela ja Sunly grupi ettevõtete osalusega Energiasalv Pakri OÜ teatel on Paldiskisse eeldatavalt 350 miljoni eurose maksumusega projekt üks Euroopa Liidu kaheksast energia infrastruktuuri võtmeprojektist.

«Eesti pumpjaam hakkab tööle elektrivõrku tasakaalustava jaamana pärast Baltikumi sünkroniseerimist Kesk-Euroopa võrguga, mis on nii meie piirkonna kui ka Euroopa Liidu jaoks suur prioriteet. Meie projekt toetab käimasolevat energiapööret ja Eesti püüdlust süsinikneutraalse ühiskonna poole, hoides aastas ära umbes 800 000 tonni süsihappegaasi emissiooni ja vähendades tarbijate energiaarveid. Meil on hea meel, et Euroopa Komisjon tunnustab meie projekti olulisust,» ütles Energiasalv Pakri juht Peep Siitam.

Siitami sõnul on Eesti pumpjaama ärimudel maailmas unikaalne, kombineerides allmaarajatiste ehitamisel tekkiva graniidi müügi ja elektrienergia suuremahulise salvestamise ning on sellega teerajajaks piirkondadele, kus muidu hüdroenergia projektideks puuduvad eeldused, näiteks mäed ja suured jõed.

Looduslike kõrguste asemel kasutab Eesti pumpjaam sügavale maa alla rajatavate kambrite ja merepinna vahet.

Energiasalv Pakri kasutab CEF rahastust ehitusgeoloogiliste, keskkonnaalaste ja tehniliste uuringute rahastamiseks, mis on vajalikud 2022. aastal ehituse alustamiseks. Pumpjaam on planeeritud Paldiskisse ja alustab tööd 2029. aastal.

Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet väljstas 28. augusti otsusega hoonestusloa Paldiski lahe koormamiseks pump-hüdroakumulatsioonijaama tehissaarega ja veehaardega koos selle juurde kuuluva torustikuga.

Kavandatav jaam koosneb maa-alusest, kristalse aluspõhja kivimites asuvast reservuaarist, seda maapinnaga ja mereveehaardega ühendavatest šahtidest ning maismaal paiknevatest muudest objektidest, mille hulgas on juhtimiskeskus ja alajaam.

Kavandatava tegevuse teostatav lahendus selgub projekteerimise ning selle raames läbi viidava keskkonnamõju hindamise käigus.

Energiasalv Pakri omanike ringis on Alexela ja Sunly grupiga seotud ettevõtted.

Facebook
Comments 8

Märksõnad

Tagasi üles