Päevatoimetaja:
Sander Silm
Saada vihje

GALERII: Danske logod võeti maha

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Finantsinspektsiooni teatel alustati 1. oktoobril Danske Bank Eesti filiaali likvideerimisprotsessi. Öösel vastu tänast võeti maha panga peahoonel asuvad logod.
 

2019. aasta veebruaris tegi finantsinspektsioon (FI) Danske Bankile ettekirjutuse lõpetada Eestis tegutsemine. Ettekirjutuse põhjuseks oli panga Eesti filiaali mitteresidentidest klientide portfelliga ajavahemikus 2007 kuni 2015 seotud juhtumid, teatas pank.

Seoses sellega alustas panga Eesti filiaal teisipäeval likvideerimismenetlust. «See tähendab, et Danske Bank on Eestis põhimõtteliselt väljunud pangandustegevusest ja jäänud on veel ainult tehnilised küsimused. Filiaali tegevust juhib nüüd likvideerimiskomitee,» märkis pank.

«Vastavalt Eesti Finantsinspektsiooniga kokku lepitud kavale on Danske Bank nüüdseks sama hästi kui lõpetanud Eestis pangandustegevuse. Nüüd on kõikide asjaosaliste põhitähelepanu suunatud sellele, et kindlustada klientide huvide kaitsmine parimal võimalikul viisil,» ütles Danske Banki asetegevdirektor ja likvideerimiskomitee esimees Frederik Bjørn.

Igapäevaseid pangateenuseid enam klientidele ei pakuta. Äriklientide laenuportfell viiakse teisipäeval üle Danske Banki Leedu filiaali. Osa klientidest, kes kasutasid Danske grupi tasemel pangandusteenuseid ka Põhjamaades, on viinud oma pangateenused Eestist üle Danske Banki teistesse filiaalidesse Põhjamaades.

Eraisikute laenuportfelli müük kohalikule pangale on nüüd kindel ja laenuportfelli üleminek toimub enne 2019. aasta novembri lõppu. Kõik Danske Banki logod ja sildid eemaldatakse Tallinna peakontori hoonelt lähipäevil.

FI teatel on pank järelevalve ettekirjutust siiani korrektselt täitnud ning suure osa oma kliendilepingutest nõuetekohaselt üle andnud.

LHV-le annab Danske Bank üle ligi 11 000 kliendiga portfelli. Klientide andmete korrektseks üleviimiseks vajavad vastuvõtva panga IT-lahendused täiendavat seadistamist.

Sellest tulenevalt pikendas FI Danske Banki õigust teha Eestis filiaalina makseid kuni 31. detsembrini. Uusi kliente Danske Bank filiaalina vastu võtta ei tohi.

Aastatel 2007–2015 toimus Danske Banki Eesti filiaali kaudu tehinguid 200 miljardi euro eest ning paljusid neist peetakse praegu kahtlasteks.

Skandaali tõttu astus ametist tagasi Danske Banki juht Thomas Borgen ning mitmel pool Euroopas Liidus on võetud suurema tähelepanu alla finantssektorit puudutavad reeglid ja kontrollmehhanismid.

Danske on rahapesuskandaali tõttu uurimise all Taanis, Eestis, Prantsusmaal, Saksamaal, Ühendkuningriigis ja Ameerika Ühendriikides.

Tagasi üles