Leedu kohus: Ossinovskil on sidemed Putini siseringiga seotud ärimeestega

BNS
Copy
Oleg Ossinovski firmal ei lubata Leedus raudteed remontida.
Oleg Ossinovski firmal ei lubata Leedus raudteed remontida. Foto: Mihkel Maripuu / Postimees

Eesti ärimehele Oleg Ossinovskile kuuluva Skinest Raili tütarfirma Vitras-S ei saanud luba Leedus Kaunase regioonis raudtee parandamiseks. Leedu kohtu hinnangul on Ossinovskil sidemed Vene ärimeestega, kes on seotud Vladimir Putini siseringiga.

Ettevõte tegeleb praegu Leedu Mažeikiai ja Läti Reņģe vahelise raudteelõigu taastamisega ning ehitab ka raudteelõiku Pabradė polügoonini, mis on oluline järgmisel aastal aset leidvaks sõjaõppuseks Defender 2020.

Leedu valitsuse strateegiliste firmade lepingute komisjon otsustas hiljuti, et plaanitav umbes 4 miljoni eurone leping riigiraudtee Lietuvos Geležinkeliai (LG) ja Vitras-S-i vahel ei vasta riikliku julgeoleku nõuetele. Seda kinnitasid BNS-ile Vitras-S tegevjuht Michail Lipkin ja LG kõneisik Mantas Dubauskas.

Allikad ütlesid BNS-ile, et valitsus kiitis komisjoni otsuse heaks kolmapäeval suletud uste taga peetud istungil ning blokeeris seeläbi hanke võitnud firmal lepingu sõlmimise.

Dubauskas ütles BNS-ile, et raudtee parandustööd Kaunases on valitsuse strateegiliste projektide nimekirjas. Pabradė raudtee nimekirjas aga ei ole ja Reņģe lõik võeti nimekirjast maha.

Lipkini sõnul võitis firma Kaunases kaks hanget väärtuses umbes 3,9 miljonit eurot.

Skinest Baltija tegevjuht Valdas Rasimas kinnitas, et otsust kõrvaldada Skinest Rail hangetelt arutati president Gitanas Nausėda hiljutisel visiidil Eestisse, kus Eesti presidendikantselei esindajad nõudsid Leedult vastuseid.

Rasimase sõnul plaanib Skinest pöörduda Euroopa Komisjoni, Euroopa Inimõiguskohtu ja põhiseaduskohtu poole. Ettevõte plaanib ka Leedu kaebamist Washingtoni rahvusvahelisse investeerimisvaidluste keskusesse.

«Me läheme lõpuni välja, et kaitsta oma õigusi nii Leedus kui mujal,» rõhutas Rasimas.

Läinud kuul otsustas Leedu apellatsioonikohus lõplikus ja siduvas otsuses lükata tagasi Skinest Raili ja Oleg Ossinovski kaebuse seoses LG hangetelt kõrvale jätmisega.

Kohus märkis, et Ossinovskil on sidemed Vene ärimeestega, kes on seotud Vene presidendi Vladimir Putini siseringiga.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles